A kormány a logisztikát a magyar gazdaság egyik kulcságazatának tekinti
A logisztika a magyar gazdaság egyik kulcságazata, és a kormány ennek megfelelően számos beruházást támogatott és támogat a szektorban – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Miskolcon.

Raktárcsarnok a Robert Bosch Power Tool Kft. logisztikai és disztribúciós központjának átadóünnepsége napján – MTI/Vajda János
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Robert Bosch Power Tool Kft. friss beruházásának átadásán arról számolt be, hogy ezen 54 milliárd forintos projekt keretében a német szerszámgyártó vállalat régiós jelentőségű logisztikai-disztribúciós központot hozott létre a városban.
Beszédében kiemelte, hogy a cég eddig hazánkba késztermék raktározási funkciót nem telepített, de mostantól minden keletre szállítandó terméke innen indul majd útjára.
Továbbá emlékeztetett arra, hogy
a magyar kormány több mint egy évtizede stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Bosch-sal, amelynek valós tartalma is van, amit bizonyít, hogy a vállalat mára a külföldi tulajdonú ipari szereplők közül a legnagyobb foglalkoztatóvá vált Magyarországon, körülbelül 18 300 embernek adva munkát.
A miniszter kifejtette, hogy Magyarországot földrajzi elhelyezkedése tökéletesen alkalmassá teszi arra, hogy a régió fontos logisztikai központjává váljon, miután több nagy és forgalmas európai kereskedelmi útvonal is itt megy keresztül.
„Délkelet-Európa és a kontinens nyugati fele között pedig a legrövidebb és leghatékonyabb szárazföldi szállítási útvonal rajtunk megy keresztül” – tudatta.
„Ezért a logisztikai ágazatot a magyar gazdaság egyik kulcságazatának tekintjük. Nem is csoda, hiszen 290 ezer ember dolgozik ebben az ágazatban. A tavalyi esztendőben 275 millió tonnányi árut szállítottak, mozgattak Magyarországon, illetve Magyarországon keresztül”
– fűzte hozzá.
Közölte, hogy mára a logisztika vált az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazattá, amelynek termelési értéke tavaly az első három negyedév során meghaladta a 4500 milliárd forintos értéket, ami egy év alatt hét százalékos növekedést jelent.
Ezzel összefüggésben pedig arra is kitért, hogy az utóbbi tíz évben a kormány összesen 124 logisztikai nagyberuházáshoz nyújtott támogatást.
„Ráadásul a magyar logisztikai ágazat jól vizsgázott nehéz körülmények közepette is, hiszen a háborúval sújtott övezetek elkerülése, a keleti irányú beszállítói útvonalak módosítása nagyon sok újrastrukturálási feladatot adott a magyar logisztikai ipar számára” – fogalmazott.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával teljesen új világpolitikai-világgazdasági realitás állt elő, amely kiemeli a magyar gazdasági semlegességi stratégia jelentőségét.
„Ez az új világpolitikai realitás bizonyítja, hogy akik részt vettek a világgazdasági hidegháborúban, azok ennek az új korszaknak a vesztesei közé tartoznak, akik viszont nem vettek részt a gazdasági hidegháborúban, azoknak lehetőségük van arra, hogy ennek az új korszaknak a nyertesei közé soroljanak”
– mondta.
„Magyarország nem vett részt ebben a gazdasági hidegháborúban, aminek az eredményei látszanak is” – tette hozzá.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy 2024 beruházásösztönzési szempontból a magyar gazdaságtörténet valaha volt második legsikeresebb éve volt, ráadásul egymás után a második, amikor is tízmilliárd eurót meghaladó összegben sikerült megállapodást kötni Magyarországra érkező beruházásokról.

Miskolc, 2025. február 14. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Robert Bosch Power Tool Kft. logisztikai és disztribúciós központjának átadóünnepségén Miskolcon 2025. február 14-én. MTI/Vajda János
„Tízmilliárd euró, vagyis négyezer milliárd forint. Ennyi Magyarországra érkező beruházásról tudtunk tavaly megállapodást kötni, amelynek eredményeként 18 500 munkahely jön létre Magyarországon, ami hozzájárul ahhoz, hogy ma Magyarországon a foglalkoztatás továbbra is rekordmagas szinten, a munkanélküliség pedig rekordalacsony szinten áll” – sorolta.
A Bosch Magyarország tájékoztatása szerint a beruházással egy korszerű, Ipar 4.0 megoldásokat is használó raktári struktúra jött létre a Miskolci Ipari Park területén. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezésétől kezdve felhasználásán, csomagolásán és kiszállításán át megérkezéséig.
A digitalizációval a hibák száma akár 20 százalékkal is csökkenthető, a rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel és az ahhoz szükséges eszközökkel pedig évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte – írták.
A mintegy 100 ezer négyzetméteres területen elhelyezkedő központ mellett a vállalat olyan fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer – közölték.

Miskolc, 2025. február 14. Raktárcsarnok a Robert Bosch Power Tool Kft. logisztikai és disztribúciós központjának átadóünnepsége napján Miskolcon 2025. február 14-én. MTI/Vajda János
Mint írták, a beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, emellett késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd. Onnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket a jövőben.
A közlemény szerint a beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Visszaesett a turizmus konjunktúrája – de még így is a gazdaság egyik legjobban teljesítő szektora
Áprilisban -6 ponton állt a Turizmus Konjunktúra Index (TKI) értéke…
Tovább olvasom >Több mint szállítmányozás – A logisztika határai és lehetőségei a Magyar Szállítmányozók Napján
„Meg kell érteni a jelent, és gondolkodni kell a jövőről.”…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >