A kiskereskedelemben mínusz 7,8 pontra csökkent a hangulatindex mínusz 5,7 pontról az euróövezetben
Októberben a vártnál kevésbé, de így is egy éve a legalacsonyabbra csökkent az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) euróövezeti gazdasági hangulatindexe a hétfőn publikált jelentés szerint.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/09/0925_shopping-2411667_1280.jpg)
Tovább romlik a hangulat
A DG ECFIN (Directorate-General for Economic and Financial Affairs) kimutatása szerint októberben az ESI (Economic Sentiment Indicator) gazdasági hangulatindex a várt 93,0 pont helyett 93,3 pontra csökkent az előző havi, felülvizsgált 93,4 pontról.
A most októberben elért 93,3 pont a 2022 novemberi 92,7 pont óta a legalacsonyabb érték és a tömbön belül kialakult tartós inflációs nyomásra, valamint az EKB monetáris szigorítása nyomán az üzleti szereplők körében kialakult visszafogott várakozásokra vezethető vissza.
A hangulatindex a feldolgozóiparban mínusz 9,3 pontra csökkent októberben a szeptemberi mínusz 8,9 pontról. A kiskereskedelemben mínusz 7,8 pontra csökkent a hangulatindex mínusz 5,7 pontról. Az előbbi ágazatokban bekövetkezett romlást némileg ellensúlyozta a szolgáltatóipari és az építőipari hangulat javulása, ahol 4,5-re 4,1-ről, illetve mínusz 5,9-re mínusz 6,0-ról javult a mutatószám értéke.
A fogyasztói hangulat mínusz 17,9 pontra, hét hónapja a legalacsonyabbra csökkent mínusz 17,8 pontról. A fogyasztói hangulat romlását a DG ECFIN elemzése az euróövezet lassuló növekedésével és a makacsul magas inflációval, ami aláássa a fogyasztók vásárlóerejét. A válaszadók romló kilátásokat jeleztek jövőbeni pénzügyi helyzetükkel és országuk általános gazdasági helyzetével kapcsolatban. A háztartások múltbeli pénzügyi helyzetének és nagyobb vásárlási szándékának enyhe javulása azonban enyhítette a pesszimizmust.
Alig változott októberben a ESI (Economic Sentiment Indicator) gazdasági hangulatindex az EU 27 tagállamában, ahol 0,2 ponttal emelkedett az előző havihoz képest 93,1 pontra.
Nagyjából stabil maradt a foglalkoztatási várakozások (EEI) mutatószáma is, az euróövezetben 0,1 ponttal csökkent 102,8 pontra, az EU-ban pedig 0,3 ponttal csökkent 102,3 pontra.
A legnagyobb uniós gazdaságok közül Lengyelországban 1,4 ponttal, Spanyolországban 1,2 ponttal és Németországban 0,5 ponttal javult az ESI. Ezzel szemben Franciaországban 2,9 ponttal csökkent, Olaszországban kisebb mértékben, 0,9 ponttal csökkent a hangulatindex.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >