A kiskereskedelem élénkülése remélhetőleg nem csak az importnak kedvez
Négy szűk esztendő után, amelynek talán a végét jelentette a rossz decemberi adat, az idén erőre kaphat a kiskereskedelem – vélekednek a szektor szereplői és az elemzők.
Az más kérdés, hogy jó-e egyáltalán, ha ismét meglódul a költekezés. Csak abban az esetben segít a belső piac a gazdaságnak, ha nem csak az importcikkek iránti kereslet nő meg. Az idén azonban, ahogyan a válság során végig, nőttek a jövedelmi különbségek, azaz a tehetősebbek anyagi helyzete lett relatíve még jobb. Ez a réteg viszont tipikusan nem a helyi termékekre, hanem importcikkekre költi a fölös jövedelmét.
De az sem sokat segítene, ha a hitelezés beindulása miatt kölcsönből indulna be a költekezés. Most ugyanis valószínűleg sokkal előbb ütköznénk abba a pénzügyi falba, amelybe 2008 őszén. Az alkalmazkodás nem önkéntes alapon zajlott, hanem kényszerből. Félő, ha ez megszűnik, újra fenntarthatatlan lesz a növekedés. Egy újabb hitelválság pedig további évtizedekkel vetné vissza Magyarország felzárkózását a Nyugathoz.
Van azonban kiút is, több jel is arra utal, hogy pozitív változások is bekövetkezhetnek a fogyasztás szerkezetében. Egyre szélesebb az a réteg, amely tudatosan vásárol a helyi erőforrásokon alapuló termékeket ahelyett, hogy nagy távolságból szállított javakat fogyasztana. Ez valószínűleg összgazdasági szinten még nem érezhető, ám a sikeres gazdaságokban jellemző ez a szemléletmód, és ez nem lehet véletlen – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >