Miközben a világ nagy részén a szigorú szabályozások és adóemelések eredményeként csökkent a dohányzás, Kínában éppen ellentétes folyamat zajlik. A lazán végrehajtott szabályozások és a kormányzat gazdasági érdekei miatt a dohányzás az elmúlt években robbanásszerű növekedést mutatott. Ennek eredményeként Kína 2023-ban a globális cigarettaeladások közel feléért volt felelős, amely hatalmas kihívást jelent a népegészségügy számára – mutat rá a VG.
A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal adatai szerint az ország 2023-ban 2,4 ezermilliárd szál cigarettát gyártott, amely 35%-os növekedést jelent 2003-hoz képest. Az Euromonitor jelentése szerint Kína részesedése a globális cigarettaeladásokból 2022-ben elérte a 47%-ot, szemben a 2009-es 38%-kal. Bár Hszi Csin-ping kormánya évek óta népegészségügyi prioritásként hangoztatja a dohányzás visszaszorítását, a valóságban az állami adóbevételek miatt a hatóságok csak mérsékelten próbálnak gátat szabni a dohányzás terjedésének.
A dohányipar hatalmas bevételeket termel a kínai kormány számára, amely 2023-ban 206 milliárd dollárt gyűjtött be a dohányadók révén – ez az állami bevételek körülbelül 7%-át teszi ki. A China National Tobacco Corporation (CNTC) monopóliuma és a helyi önkormányzatokra bízott, gyakran korrupt szabályozási rendszer miatt a dohányzás visszaszorítása gyakorlatilag nem valósul meg. A WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye, amelyet Kína 2003-ban aláírt, csak korlátozottan érvényesül az országban.
Az elemzők szerint a gazdasági visszaesés tovább súlyosbítja a dohányzás problémáját, mivel sokan a cigarettában keresnek menekvést. Az Oxfordi Egyetem epidemiológusa, Zhengming Chen úgy véli, hogy a dohányárak emelése jelentősen csökkenthetné a fogyasztást: a cigaretta árának megháromszorozása akár a felére is mérsékelhetné a keresletet, miközben a bevételek növekednének. Ennek ellenére a kormány inkább az állami bevételek stabilitását helyezi előtérbe.
Míg a világ más részein a dohányzás csökkenő tendenciát mutat, Kína robbanásszerű növekedése globális egészségügyi problémává válik. A helyi és nemzetközi szervezetek szerint a szigorúbb szabályozás és a társadalmi tudatosság növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a dohányzás káros hatásait mérsékelni lehessen. Az ország jelenlegi gyakorlata azonban továbbra is azt mutatja, hogy a gazdasági érdekek erősebbek, mint a népegészségügyi célkitűzések.