A kihívások során is számíthatnak a gyümölcstermesztők a kormányra
A kormány elkötelezett a kertészeti ágazat támogatása mellett a kihívások közepette is. Ezért Nagy István agrárminiszter egyeztetést kezdeményezett a tavaszi fagykár okozta nehéz helyzet áttekintése érdekében a szektor szereplőivel.
Nagy István a mezőgazdasági termelőket érintő tavaszi fagykárokat ismertetve elmondta, hogy az elektronikus kárbejelentő felületre 2025. május 19-ig több mint 25 ezer hektárra mintegy 3700 kárbejelentés érkezett.
A bejelentések csaknem 90 százaléka az április 6-11 között tapasztalt, 8 járás kivételével országos és kemény (helyenként -7, -8 Celsius-fokot elérő) fagyhullámhoz köthető. Emellett további két tavaszi fagykáresemény említhető meg: az egyik március 18-20 között, a másik pedig május 10-én. Annak ellenére, hogy a márciusi fagyhullám a meteorológiai szolgálat adatai alapján országos kiterjedésűnek bizonyult, viszonylag alacsony az ehhez a káreseményhez társított kárjelentett terület (kb. 700 hektár) nagysága. A májusi, lokális (Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves vármegyére szűkíthetően) fagykár következtében hozzávetőleg 1400 hektárra jelentettek kárt.
A kárjelentett terület kétharmadán, 17 ezer hektáron található ültetvényes kultúra, aminek a legnagyobb hányada alma (6200 ha), meggy (3100 ha), kajszi (2300 ha) és szilva (1500 ha). Messze a legérintettebb vármegye Szabolcs-Szatmár-Bereg (8600 ha), gyakorlatilag minden harmadik kárjelentett terület ott található. Kétezer hektárt meghaladó mértékű kárt jelentettek Hajdú-Bihar, Békés és Bács-Kiskun vármegyéből.
Az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott károk részbeni enyhítésére. Ugyanakkor felhívjuk a mezőgazdasági termelők figyelmét, hogy a kárenyhítő juttatások mértékének megállapításában fontos szerepet játszik a mezőgazdasági biztosítások vagy a krízisbiztosítási rendszerben való tagság megléte, hiszen ebben az esetben jogosult a termelő maximális mértékű kárenyhítésre. A kárenyhítő juttatás összegének megállapításánál az a mezőgazdasági biztosítás fogadható el, amelyet már az első káresemény bekövetkezése előtt megkötöttek. A kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni. Mivel a bejelentés határideje az Egységes Kérelem benyújtásának időszakára esik, ezért a bejelentési határidő legkésőbb 2025. május 31-ére hosszabbodik.
Az agrárminiszter fontosnak tartja a közös gondolkodást a hazai kertészetek, ezen belül a gyümölcstermesztők jövőjének biztosítása miatt. Ezért az egyeztetésen többek között szóba került egy új, szerkezetátalakítási célú ültetvénytelepítési pályázat és a friss pénzügyi konstrukciókban rejlő lehetőségek, a fagyvédelmi eszközök fejlesztésének támogatása, továbbá az öntözés és a fajtaadaptációs kísérletek is.
Kapcsolódó cikkeink
Példaértékű fejlődés ment végbe a kertészeti ágazatban
Az a fejlődési folyamat, amely a kertészeti ágazatban végbement, példaértékű…
Tovább olvasom >Nagy István: példaértékű fejlődés ment végbe a kertészeti ágazatban
Az a fejlődési folyamat, amely a kertészeti ágazatban végbement, példaértékű…
Tovább olvasom >A termelői szerveződések erősítése a kertészeti ágazat jövőjének kulcsa
Megkerülhetetlen szerepük van a termelői szerveződéseknek a hazai kertészeti ágazat…
Tovább olvasom >További cikkeink
A legerősebb FMCG márkák 2025-ben is bizonyítottak – Itt vannak az idei Superbrands győztesek!
A legerősebb márkák nem merev struktúrák, hanem alakuló rendszerek, melyek…
Tovább olvasom >MBH Bank: 1,1 százalékos növekedés várható az idei évben
A vámháború fennálló kockázatai jelentősen korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat,…
Tovább olvasom >Stratégiai fókuszváltás: az Eisberg értékesíti közép-európai gyárait a Green Factory-nak
Az Eisberg, a Bell Food Group tagvállalata értékesíti lengyelországi, romániai…
Tovább olvasom >