A kávé útja élménydoboz – körforgás a napi csésze kávénk körül
Az élelmiszeriparban az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb hangsúlyt kapott a fenntarthatóság és a körforgás. Egyik kedvenc meleg italunk a kávé ellátási láncának mentén is egyre több erre mutató törekvéssel találkozunk. A kávécserje gyümölcsének feldolgozás során sokféle melléktermék és így lehetőség születik, melyek segítségével a fenntarthatóságot és az értékteremtést elősegíthetjük.
A kávé termesztése és feldolgozása során számos olyan alapanyag és melléktermék keletkezik, melyekről eddig talán még nem is gondoltunk volna, hogy mennyire értékesek lehetnek. Az egyik ilyen példa a cascara, ami a kávébabot körülvevő gyümölcs hús szárított változata. Ezt a kávézöldjét körülölelő húst hagyományosan gyakran eldobták vagy komposztáltak. Azonban a fenntarthatóság iránti növekvő érdeklődés hatására egyre több helyen ismerik fel a cascarában rejlő potenciált.
A cascara gazdag tápanyagokban, például koffeinben, antioxidánsokban és vitaminokban. Az upcyclingnak köszönhetően ezek az értékes anyagok új életre kelhetnek. Így nem csak környezetünket óvhatjuk a hulladék csökkentésével, de olyan különleges és tápláló termékeket is létrehozhatunk, melyek egyedi ízvilággal hódítanak és további bevételi forrásként járulnak hozzá az ültetvényeken dolgozók megélhetéséhez.
A TransFoodMission Kft. 2021 óta dolgozik az upcycling, vagyis az értéknövelő újrahasznosítás elterjesztésén a hazai élelmiszeriparban. Az alapító, Dalmadi Júlia egyre több beszélgetést folytatott élelmiszeripari cégekkel arról, hogy milyen kihívást jelent az upcycled termékek megkülönböztetése és hogyan lehet kommunikálni a hozzáadott értéküket a fogyasztók felé. A fiatal cég a kezdetektől gyakorlati példákkal, mint saját upcycled márkájuk (Secontaste – korábbi nevén Ételmentő) ad válaszokat hasonló kérdésekre. Ezúttal pedig az iparági kollaborációkban rejlő potenciált is demonstrálni szerette volna.
Így 2023 szeptember 13-án egy csoport úttörő magyar márka – Bányai Specialty Coffee Concept, MONYO Brewing, Mad Dog Coffee és Secontaste adott otthont egy teltházas rendezvénynek, melyen a résztvevők megismerkedhettek kedvenc forró italuk eredetével, miközben megkóstolhatták a kávécserje termésének olyan formáit, melyekről eddig talán nem is hallottak.
Az esemény szervezése folyamán született meg közös termékük koncepciója:
1️⃣ Vegyünk egy széles körben ismert terméket: a kávét.
2️⃣ Adjuk hozzá az ugyanezen termék előállítása és feldolgozása során keletkező melléktermék(ek)et: cascara, elhasznált kávézacc.
3️⃣ Készítsünk belőlük upcycled termékeket: cascara cola, mokka sörtörköly granola.
4️⃣ Tervezzünk hozzá egy olyan csomagolást, amely túlmutat a funkcionalitáson. Egy „idegenvezető”, amely elmeséli a kávé és az upcycling történetét, és receptekkel inspirálja a fogyasztókat, hogy maguk is az upcycling forradalom részeseivé váljanak.
A kávé útja élménydoboz – Circular Coffee Tasting Box nem csak a kávé iránt érdeklődőknek készült, hanem mindenkinek, aki szeretne betekintést nyerni az értéktudatos gondolkodás és a fenntartható gasztronómia világába. Ezúttal nem különböző kávékat, hanem a kávé feldolgozás különböző eredményeit kóstolhatjuk végig. Meleg italok, újhullámos üdítő és még ropogtatni valól is található a dobozban.
A fogyasztók a kávétermelés új és kreatív oldalát fedezhetik fel, megismerhetik a cascara és más kávézás során keletkező melléktermékek különleges ízvilágát. Az új ízek és az értéknövelő újrahasznosítás ereje pedig inspirációt nyújt mindazoknak, akik üzleti döntéseikben vagy termékfejlesztésük során is szem előtt tartanák, hogy az élelmiszeripar jövője a pazarlás helyett az értékteremtésben rejlik.
Bányai Specialty Coffee Concept
A Bányai kávét costa-ricai Lourdesi-völgyében termesztik, szüretelik, dolgozzák fel, majd idehaza, a szekszárdi Lucky Cup-ban pörkölik fogyasztásra készre. Az ültetvényt biodinamikus szemlélettel gondozzák, magyar mikrobiológiai talaj- és növénykondicionáló készítményeket alkalmaznak. Az itt termelt kizárólag arabica variánsok (Caturra és Catuai) egy részét a régióra jellemző „honey” eljárással dolgozzák fel. A Bányai kávékat a kávés szakma hivatalos nemzetközi „Cup of Excellence” minősítési rendszerében a Costa Rica-i top 50 kávé között tartják számon. https://banyaicoffee.com/
MONYO Brewing
A MONYO Brewing 2014 óta dolgozik, hogy megváltoztassa a fogyasztók gondolkodását a sörről. Jelenleg Magyarország legdinamikusabban fejlődő sörfőzdéi közé tartozik. Minden egyes sörüknek karaktere és története van, amit a legmodernebb berendezésekkel, alapos odafigyeléssel és precíz szakmai tudással készítenek, hogy a lehető legkiválóbb formában kerüljenek a poharakba.
A MONYO Brewing életében egy fontos hajtóerő a folyamatos megújulás.Szeretik a kihívásoka és az innovatív gondolkodást. Talán ezek miatt is jutottak el odáig, hogy 2022-ben belevágtak a kraft üdítők készítésébe. https://www.monyobrewing.com/
Mad Dog Coffee
A Mad Dog Coffee első egysége 2013 óta kínál speciality kávét és magas színvonalú vendéglátást a belvároson kívül, irodaházas környezetben. A belső kialakítás igazán egyedi hangulatú, otthonos, bohém és eklektikus stílusokat egyaránt hordoz.
A Mad Dog Coffee Hangárt, mely egyben egy helikopter “hangar” is lett, 2022 májusban nyitották. Mindkét helyszínen BÁNYAI kávé várja a vendégeket.
A Hangárban több kisebb-nagyobb közösségi teret álmodtak meg. Lehet közösségi asztalnál enni, tárgyalni, beszélgetni vagy a hátsó boxokban intimebb meetingekre, online munkára elvonulni. A tér az első egy éve alatt is számtalan közösségi programnak adott otthont, és elnyerte az Év Közösségi Tere díjat.
Secontaste
Az Secontaste (korábbi nevén Ételmentő) a hazai upcycling forradalom kirobbantója! Küldetésük, hogy felkutassák az élelmiszergyártás során keletkező tápanyagdús melléktermékeket, melyek esztétikai okokból, vagy a megfelelő tudás illetve technológia hiányában kidobásra kerülnének és ezekből kiváló minőségű élelmiszereket hozzanak létre. Az egyik ilyen megmentett alapanyag a sörtörköly, a sörgyártás mellékterméke, melyből 2021 óta készítenek magas rost-, fehérje- és csökkentett szénhidráttartalmú termékeket. A sörtörköly granola portfóliójukat a Mad Dog-nak köszönhetően tavaly kiegészíteték a “duplán upcycled” Mokka ízesítéssel, amihez a kávézóban keletkező zaccot használják fel.
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Start-uppal együttműködve kínál fenntarthatóbb kávét a német Kaufland
A Cotierra nevű startuppal együttműködésben törekszik a Kaufland arra, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >