A kánikula is hatással lesz az élelmiszerárakra

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 23. 12:17

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) júliusi elemzése, amely a meteorológiai és műholdas adatokra alapozva készült, feltárja a nyári délkelet-európai hőhullám mezőgazdaságra gyakorolt hatásait. Az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint Magyarországon a hőhullám jelentős terméscsökkenést eredményezhet.

Nem csak Magyarországon okozott gondot a hőség

A JRC műholdas adatok alapján végzett elemzése szerint Magyarországon a júniusban becsült hozamvárakozásokhoz képest július közepére a kukorica esetében 14 százalékkal, míg a napraforgó esetében 9 százalékkal csökkentek a hozamvárakozások. A kukoricára vonatkozó előrejelzéseket hektáronként 7,47 tonnáról 6,77 tonnára, míg a napraforgó esetében 3,01 tonnáról 2,73 tonnára módosították. Az elemzés az elmúlt hetek hőhullámának mintegy feléig keletkezett adatokon alapul, így a tényleges kiesés mértékét a következő napok és hetek időjárása befolyásolja majd.

Helyzet más Délkelet-európai Országokban

Más délkelet-európai országokban is jelentős hozamcsökkenéseket prognosztizálnak. Bulgáriában a kukoricahozam előrejelzését 15 százalékkal, a napraforgóét pedig 7 százalékkal csökkentették. Romániában a kukoricahozam előrejelzése 10 százalékkal, a napraforgóé pedig 6 százalékkal csökkent.

Uniós és ukrán adatok

Uniós szinten (EU27) a kukorica esetében 4 százalékos, a napraforgó esetében pedig 5 százalékos hozamcsökkenést jeleznek előre. Ukrajnában az Ukrán Nemzeti Hidrometeorológiai Központ a kukorica terméskiesését 20 és 30 százalék között valószínűsíti, míg a napraforgó esetében egyelőre 4 százalék körüli terméskiesést várnak a nemzetközi elemzők.

Magyarországi csapadékhiány és hőstressz

A Hungaromet Zrt. agrometeorológiai adatai szerint az elmúlt harminc nap csapadékösszege az Alföld középső tájainak és a Felső-Tisza vidékének kivételével 20-50 milliméterrel elmarad az ilyenkor szokásostól. A középső országrészben sok helyen 20 milliméter sem esett, míg a Dunántúl nyugati kétharmadán 30-70 millimétert, az Alföld keleti kétharmadán és északkeleten 50-90 millimétert mértek.

A lokális felhőszakadások és zivatarok csak foltokban enyhítik a szárazságot, és bár segítenek a növényállományokon, jelentősebb és kiterjedtebb csapadékra, valamint a hőstressz enyhülésére lenne szükség a helyzet javulásához.

A JRC júliusi elemzése rávilágít arra, hogy a nyári hőhullám jelentős kihívások elé állítja a mezőgazdaságot Délkelet-Európában, különösen Magyarországon. Az adatközpontú modellek alapján végzett előrejelzések segíthetnek a gazdálkodóknak és a döntéshozóknak felkészülni a várható hozamcsökkenésekre és megtervezni a szükséges intézkedéseket a károk minimalizálása érdekében.

Kapcsolódó cikkeink