A járvány előtti szintre emelkedett a kiskereskedelmi forgalom volumene júniusban az euróövezetben
A koronavírus-járvány előtti, februári szintre emelkedett a kiskereskedelmi forgalom volumene az euróövezetben júniusban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) szerdán közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben 5,7 százalékkal, éves szinten pedig 1,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves összehasonlításban 0,5 százalékos csökkenésre, az előző hónaphoz képest pedig 5,9 százalékos emelkedésre számítottak.
A katasztrofális március és április után májusban elindult az emelkedő trend, de éves szinten még így is 2,3 százalékkal csökkent, az előző hónaphoz képest viszont már 20,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az év ötödik hónapjában.
Az Európai Unió egészében havi szinten 5,2 százalékkal, éves összevetésben pedig 1,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom júniusban. Májusban az előző hónaphoz mérve 18,3 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbihoz képest viszont 2,6 százalékkal csökkent a forgalom.
Havi összehasonlításban az euróövezetben különösen erősen, 20,4 százalékkal bővült a benzinkutak forgalma júniusban, csakúgy mint a ruházati termékek és lábbelik forgalma. Az élelmiszer-, alkohol- és dohányáruké viszont 2,7 százalékkal csökkent.
Az unió egészében a ruházati termékek és lábbelik forgalma 20,5 százalékkal, a benzinkutaké pedig 16,9 százalékkal ugrott meg, de az élelmiszer-, alkohol- és dohányáruké 2,2 százalékkal esett.
Az előző két hónap kiugró emelkedése után idén először júniusban havi összevetésben csökkent az internetes és a postai megrendeléses vásárlások volumene: az eurózónában 6,8 százalékkal, az unióban pedig 6,1 százalékkal.
Az uniós tagállamok közül havi szinten Írországban (21,9 százalék), Spanyolországban (16,5 százalék) és Olaszországban (13,8 százalék) emelkedett legnagyobb mértékben a kiskereskedelmi forgalom volumene júniusban. Csökkenést mértek Ausztriában (2,5 százalék) és Németországban (1,6 százalék).
Éves összevetésben az eurózónában az élelmiszer-, alkohol- és dohányáruk forgalma 1,2 százalékkal, az üzemanyagok kivételével számított nem élelmiszeripari termékeké pedig 3,9 százalékkal emelkedett. A benzinkutak forgalma azonban 13,6 százalékkal, a ruházati termékek és cipőké pedig 27,3 százalékkal csökkent júniusban.
Az unió egészében a benzinkutak forgalma 12,7 százalékkal, a ruházati termékek és cipőké pedig 25,6 százalékkal esett vissza, míg az élelmiszer-, alkohol- és dohányáruké 0,7 százalékkal emelkedett.
A legnagyobb mértékben Írországban (10,2 százalék), Észtországban (6,6 százalék) és Dániában (6,5 százalék) nőtt éves összehasonlításban a kiskereskedelmi forgalom. A legnagyobb csökkenést Bulgáriában (-18,1 százalék), Máltán (-8,4 százalék), és Luxembourgban (-7,7 százalék) mérték.
Magyarországon havi összevetésben 3,7 százalékkal emelkedett, éves szinten viszont 0,1 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom volumene júniusban az Eurostat adatai szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >A fogyasztóvédelmi hatóság is ellenőrzi a görögdinnyéket a nyári időszakban
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a kormányhivatalok…
Tovább olvasom >Több a kérdés, mint a válasz: mit árulnak el valójában az Eurostat friss fogyasztási adatai Magyarországról?
Megjelentek az Eurostat 2024-es fogyasztási és gazdasági statisztikái, és ahogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >