A járvány ellenére sokat javult a világ lakosságának hangulata
Az embereket első helyen foglalkoztató világméretű krízis megtanított bennünket, hogy értékeljük mindennapjainkat. A COVID-19 vírus árnyékot vet a korábban éveken át elsőszámú problémára, a munkanélküliségre is. Ezzel együtt a világ lakosságának élesen növekvő, de még mindig kisebb hányada érzi úgy, hogy jó irányba tartanak a dolgok országában. A magyarokat a koronavírus után az egészségügy helyzete aggasztja legjobban.
Világszerte közel húszezer megkérdezett válaszait összevetve az emberek 46%-a véli úgy, hogy hazájukban jó irányba haladnak a dolgok. Ehhez képest a magyar válaszadók még komorabban látják a jelenlegi helyzetet – derül ki az Ipsos április végi, 28 országos felméréséből, az immár 10 éve rendszeresen megismételt What Worries the World kutatássorozatból.
ÁBRA: Véleménye szerint összességében jó irányba haladnak a dolgok az országában? Mi az, ami aggodalommal tölti el? (globális átlag)
Az elsőszámú aggodalmat a nemzetközi mérésben először megjelenő világjárvány jelenti (átlag 61%-os említés, mely a kutatássorozat történetnek legmagasabb mért értéke), 28 országból 24-ben ez szerepel az első helyen. A legmagasabb említési értékeket Malajziában (85%), Nagy-Britanniában (77%) és Ausztráliában (74%) mérte a globális kutatócég, míg Oroszország és Kína lakosságának alig negyede nevezte meg kritikus problémának.
Általánosságban legoptimistábbnak szintén, a COVID-19 vírust a saját állítása szerint hivatalosan is leküzdő Kína bizonyult. Magyarország lakosai a világ azon felébe tartoznak, akik az átlagnál rosszabbnak ítélik meg országuk helyzetét: kétharmados többség (67%) szerint nem megfelelő irányba haladnak a dolgaink.
ÁBRA: Véleménye szerint összességében jó irányba haladnak a dolgok az országában?
Az április adatok már egy javuló tendenciát tükröznek, a korábbi hónapokhoz képest hazánkban is egyre nő a pozitívan vélekedők száma: februárban még csak 24%, márciusban már 28%, áprilisban pedig 33% volt ezen a véleményen.
Ezekben a hónapokban nem meglepő módon leginkább a koronavírus járvány az, ami aggodalomra ad okot hazánkban is, a három kritikus tényező között ezt 10-ből 6-an említették (csakúgy, mint a világátlag). Emellett ugyanennyi válaszadót nyugtalanít az egészségügy helyzete, ráadásul az 59%-os aránnyal az első helyet szereztük meg a vizsgált 28 ország összehasonlításában – hasonlóan magas értékkel Lengyelország követ minket. A korrupció és a társadalmi egyenlőtlenségek problémája (38% illetve 34%) mostanra némileg veszített a súlyából (kb. 10 százalékpontot) az egy hónappal ezelőtt mértekhez képest, ugyanakkor a munkahelyek elvesztésének veszélye a tavasz végére egyre többek mindennapjait árnyékolja be (márciusi 23%-ról áprilisra 28%-ra nőtt). A globális összehasonlítás magyarokra nézve pozitív vetülete, hogy a vizsgált nemzetek közül honfitársaink tartanak a legkevésbé a bűnözéstől és erőszaktól, a terrorizmustól, illetve az adóterhektől.
ÁBRA: Véleménye szerint összességében jó irányba haladnak a dolgok az országában? Mi az, ami aggodalommal tölti el?
Kapcsolódó cikkeink
Az RSZKF vírus miatt változatlanul szigorú előírások és intézkedések vannak érvényben
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy továbbra…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Elkezdték felhalmozni a tejet az emberek Szlovákiában
A szlovákiai száj- és körömfájás-járvány újabb gócpontjai hatására nő a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >