A húscéh közleményben sorolja az ágazat nehézségeit
A kedvezőtlen közgazdasági környezet és a nagyarányú fekete kereskedelem nehezíti meg a leginkább a húsipar helyzetét. Az ágazat alacsonyabb áfát, zártabb piacot, összefogást szeretne.
Évente több milliárdos bevételkiesést okoz a költségvetésnek a magas áfa – állítja a Vállalkozó Húsiparosok és Húskereskedők Szövetsége, a Húscéh. Közleményükben a magas adót nevezik meg az ágazatot sújtó feketekereskedelem legfontosabb okaként.
Évente egymillió darab sertés és más, húseredetű termék valahol eltűnik a hivatalos rendszerből, ami szinte lehetetlenné teszi a legális vállalkozások működését. Ha 10 százalékra csökkenne az áfa, s hatékonyabb ellenőrzések, keményebb szankciók várnának a tilosban járókra, az kihúzhatná az ágazatot a bajból – véli az érdekvédelmi szervezet. Valamiféle áfa-csökkentést egyébként tervez is a kormány a jövő évi költségvetésben – legalábbis ez derült ki Czerván György agrárgazdasági államtitkárnak a Magyar Állattenyésztők Szövetsége küldöttközgyűlésén elhangzott szavaiból.
A Húscéh azt is szorgalmazza, hogy több legyen a hazai tenyésztésű sertés, és a sertéstartáshoz kapcsolódó támogatások is hasonlítsanak jobban az Európai Unió más országaiban jellemzőkhöz. Tavaly 38 ezer tonnával több sertést importáltunk, mint amennyit exportáltunk. A saját termékeket nagyrészt csak az áruházláncokon keresztül, nyomott áron tudják a gazdák értékesíteni. Ezért lenne fontos a hazai alapanyag és a magyar termékek védelme, a zárt élelmiszerpiac.
A Húscéh arra is kitér, hogy ők maguk szerepet vállalnának a hazai termékek védelmét célzó törekvésekben. Szorgalmazzák, hogy a húsipari cégek működésének alapfeltétele legyen a Húscéh-tagság. Nem csak a működési engedélyt, de a pályázati lehetőségeket is az érdekvédelmi szervezet beleegyezéséhez kötnék – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >