A Hunguest Hotels vételárából agrárbefektetéseit növelné Leisztinger Tamás
Hazai agrárbefektetéseit kívánja növelni a Hunguest Hotels (HH) Zrt.-ért kapott vételárból Leisztinger Tamás – írja a Figyelő. Mindez azt követően történhet meg, hogy a HH lánccal erősíti portfólióját Jászai Gellért, a Balaton környéki befektetési terveiről nevezetes SCD Group tulajdonosa, aki nagyszabású turisztikai fejlesztéseihez állami segítséget is szívesen igénybe venne.
Leisztinger Tamás, az MSZP-hez közel álló üzletember az 1996-os privatizáció során, az Arago Befektetési Holding Zrt.-n keresztül szerzett résztulajdont a láncban, amelynek a szakszervezeti szállodavagyon is része volt. Az ügyletet botrányok kísérték; az eladást a Nemzeti Üdülési Alapítvány és az Állami Számvevőszék egyaránt vizsgálta. Utóbbi el is marasztalta az Aragót, de különösebb következménye akkor nem lett a dolognak. A Fgyelő arról ír, hogy a piaci vélekedések szerint a „következmény” ideje most jött el. Ez pedig nem más, mint a HH eladása egy Fidesz közelinek tartott üzletembernek, jelesül Jászai Gellértnek.
Gránitz János, a HH Zrt.-t birtokló Arago vezérigazgatója azonban cáfolta a Figyelőnek, hogy kényszerhelyzetben lettek volna. Mint mondta, „pénzügyi és szakmai partnereket” bő másfél éve kerestek már. Kínai, orosz, izraeli, illetve svájci befektetőkkel is tárgyaltunk” – nyilatkozta Gránitz a Figyelőnek. Hozzátéve: Jászai cégével, a Magyar Turisztikai Holding (MTH) Zrt.-vel olyan előnyös üzletet kötöttek, amely „elismeri a korábbi évek beruházásait is”. Azt, hogy mennyiért, ma még pontosan nem tudható. „Az opciós árat jövőbeli bevételi, nyereségességi, eladósodottsági mutatókhoz, valamint a cég készpénzállományához kötöttük, ezért ennél többet csak az opció sikeres lehívása után mondhatok” – közölte a Figyelővel Jászai Gellért.
Nem csoda, hogy Jászai Gellért fantáziát látott a második legnagyobb magyar döntési központú hotelláncban. „A balatoni befektetéseinkkel a turisztikai, üzleti és marketing téren kiaknázható szinergiák nyilvánvalóak. Nem titkolt célom, hogy középtávon nemzetgazdasági szempontból is jelentős, a magyar vendégéjszakák 15-20 százalékát magáénak tudó turisztikai vállalatot építsek fel” – fejtegeti Jászai a hetilapnak. A Balaton Fejlesztési Programban az elmúlt három évben ugyan alig történt érdemi lépés, ám ezt Jászai a válsággal magyarázza. A forráshiányos időszakot előkészítésre fordították az SCD-nél: bármelyik fontosabb balatoni projekt szinte azonnal indulhat, amint a finanszírozási és a piaci feltételek kedvezővé válnak. Jászai reményei szerint 2011-ben reálisan két-három beruházás is startolhat, de hogy melyek, annak megjelölésére nem vállalkozott.
A felek tájékoztatása szerint a könyvekben 35 millió eurós (több mint 9,5 milliárd forintos) értékben jelenik meg a Hunguesthez kapcsolódó, pénzmozgással nem járó első részvénycsere. Az ügylet második fázisának lezárultával Leisztinger Tamás teljesen kiszállna a HH-ból, így összességében 30-40 milliárd forintot tehetne zsebre. E pénzből, ha a következő hónapokban valóban létrejön az ügylet, a milliárdos üzletember egyebek közt magyar agrárbefektetéseit szeretné növelni – erősítette meg a Figyelőnek Gránitz János, az Arago vezére.
Kérdés, Jászai Gellért honnan teremti majd elő az opciós szerződésben szeptember végéig esedékes, több tízmilliárdos vételárat. Erre nyilván hagyományos finanszírozási lehetőségek (például külföldi kereskedelmi banki forrás) is szóba jöhetnek, ám a befektető – bár erről még nem tárgyalt – azt is el tudná képzelni, hogy az állam szerepet vállal az MTH tervezett fejlesztéseiben, vagy a cég esetleges terjeszkedésében. Mint mondja, régiós turisztikai óriáscég lehet a vállalkozás, amelyet – ha kedvező lesz a piaci klíma – két éven belül tőzsdére vinnének.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >