A hónap végéig tart a szövetkezeti törvény vitája
A héten július végéig tartó társadalmi vitára bocsátotta a Fidesz a szövetkezeti rendszer fejlesztéséről és működéséről szóló új törvény tervezetét a Fidesz. A kétéves előkészítő munka eredményeként elkészült tervezet célja, hogy a gazdasági élet sajátos szereplőinek működését meghatározó jogi környezet újraformálásával elősegítsék a szövetkezetekben rejlő, ám gyenge hatékonysággal kihasznált erőforrások jobb társadalmi hasznosulását – jelentette be Patay Vilmos fideszes országgyűlési képviselő, a Hangya Együttműködés május végén megválasztott elnöke.
Figyelemmel arra, hogy a jövő tavasszal hatályba lépő új polgári törvénykönyv (Ptk.) vonatkozó passzusaival is összhangban kell lennie a szövetkezeti törvénynek, az új Ptk.-hoz is nyújtanak be néhány módosítást.
A törvényjavaslatot várhatóan augusztus végén terjesztik be az Országgyűlésnek, ahol akár már az őszi ülésszak elején, szeptemberben megkezdődhet annak tárgyalása. A jogszabály a tervek szerint 2014. január 1-jén lép hatályba.
A tervezet érinti az iskolaszövetkezeteket is, az ISZOSZ (Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége) és a DIÁKÉSZ (Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége) közös álláspontja szerint az új törvénytervezet elfogadása esetén az Iskolaszövetkezetek fennállásuk óta először kapnak lehetőséget arra, hogy a szövetkezeti törvényben egy külön fejezet, átfogó rendszerként rendezze az iskolaszövetkezetek jogállását.
A szervezetek vezetői bíznak abban, hogy a társadalmi vita során a szövetkezeti törvény olyan formát kap, ami arra ösztönzi a fiatalokat, hogy tevékenyen vegyék ki részüket már diákkorukban a szövetkezés nyújtotta lehetőségekből, már tanulmányaik alatt ismerkedjenek meg a munka és a vállalkozások világával.
Tavaly már 130 ezer diák végzett munkát iskolaszövetkezeteken keresztül, a foglalkoztatás a válság előtti szintre nőtt. Az ISZOSZ és a DIÁKÉSZ közös felmérése szerint hazai fiatalok több mint 55 százaléka munkatapasztalat nélkül fejezi be tanulmányait. A korosztály munkanélküliségi rátája közel 30 százalék, míg ez a szám az iskolaszövetkezetek végzett tagjai esetén 15,5 százalék. Fontos tapasztalata a felmérésnek, hogy az iskolaszövetkezetek tagjainak 14,4 százaléka ott találja meg első munkahelyét, ahol diákként, az iskolaszövetkezetek keretében dolgozott. Ezért is hordoznak magukat jelentős foglalkoztatáspolitikai lehetőséget az iskolaszövetkezetek, ami a szövetkezeti mozgalom népszerűsítéséhez is hozzájárul. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >