A hatékony logisztika vonalkódja
A válság a hazai vállalkozásokat is egyre inkább költségcsökkentésre és az ezt megalapozó hatékonyabb működésre ösztönzi. Ennek egyik lehetséges területe a logisztikai folyamatok, amelyek egy speciális vonalkód jelölés bevezetésével automatizálhatók. A GS1-128 jelkép és egy logisztikai címke bevezetésével a kevesebb időráfordítás mellett a hibák is jelentősen csökkenthetők.
A kereskedelmi termékek gyors és hatékony szállítása és raktározása érdekében a gyártók és a logisztikai központok az egyedi termékekből gyűjtőegységeket, majd logisztikai egységeket hoznak létre. Az egységek gyors és pontos átvétele, valamint nyomon követhetősége érdekében a logisztikai folyamatokat célszerű mindinkább automatizálni. A beszállítótól érkező egységek adatainak automatikus rögzítését a belső informatikai rendszerbe a vonalkódok teszik lehetővé. A kód a logisztikai egység egyedi azonosítója mellett az egységet alkotó termék azonosító számát, illetve fontosabb kiegészítő adatait is tartalmazhatja. Ilyen információk lehetnek például:
– a minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági határidő a FIFO elv érvényesítéséhez;
– a nyomon követést segítő adatok (gyártási tételszám, gyártási szám, esetleg küldemény- vagy megrendelésszám);
– a szállítási egység vagy a benne lévő kereskedelmi termék fizikai paramétereire utaló információk (nettó tömeg, vagy darabszám);
– vagy egyéb szállítást segítő információk (feladó címe, vagy a szállítási cím).
Mindezen információk az ún. logisztikai címkén foglalhatók össze és tüntethetőek fel. A vállalatok a szállítmányazonosító szám illetve a logisztikai címke bevezetésével gyorsabb és pontosabb áruátvételt, a szállítási reklamációk csökkenését, a raktárak és tárolóhelyek hatékony kihasználását, a termékek naprakész készletnyilvántartását illetve pontos nyomon követhetőségét érhetik el, ezáltal jelentős megtakarításokat realizálva.
A GS1 szabványokon alapuló egységes logisztikai címke kialakítását tűzte zászlajára az FMCG szektor legnagyobb hazai beszállítóinak és kereskedőinek közös platformja, az ECR Hungary (Efficient Consumer Response – Hatékony Fogyasztói Válasz). Ennek keretében a nagy versenytársak együttesen dolgoznak azért a közös célért, hogy a szektor ellátási láncában jelentkező költségeket a fogyasztók érdekében csökkentsék. Tagjai között található például az AUCHAN, a Co-op Hungary, a METRO, a SPAR, a TESCO illetve a Coca-Cola HBC, a Kraft Foods, a MARS, az SCA, Unilever és a Zwack Unicum.
A GS1 szabványrendszer logisztikai célra kifejlesztett elemei az SSCC szállítmányazonosító szám illetve a GS1-128 vonalkód jelkép. Ezek feltüntetését a szállítmányokon a GS1 Logisztikai címke segíti. A szabványos megoldások alkalmazásával a kereskedelmi- és logisztikai folyamatok hatékonysága nő. Még eredményesebb, ha az egyes beszállítóktól azonos adat- és kódtípusokkal ellátott címkék érkeznek, hiszen így a folyamatok egységesíthetőek és automatizálhatóak.
Az ECR Hungary munkacsoport és a GS1 Magyarország szakértői közösen alakították ki javaslatukat a magyarországi egységes logisztikai címkére vonatkozóan. Az erről szóló Útmutató várhatóan június végére elérhető lesz végleges formájában. Az Útmutató a logisztikai címke egységes formai, illetve tartalmi elemeit mutatja majd be, megkönnyítve a bevezetést a hazai ellátási lánc szereplői számára.
Az SSCC szám, a GS1–128-as vonalkód jelkép és az egységes logisztikai címke a vállalkozások belső folyamatainak korszerűsítését, pontosítását, és gyorsabbá tételét teszik lehetővé, így bevezetésükkel a gyártók és a kereskedők rövid időn belül jelentős előnyhöz juthatnak.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >