A hatékony logisztika vonalkódja
A válság a hazai vállalkozásokat is egyre inkább költségcsökkentésre és az ezt megalapozó hatékonyabb működésre ösztönzi. Ennek egyik lehetséges területe a logisztikai folyamatok, amelyek egy speciális vonalkód jelölés bevezetésével automatizálhatók. A GS1-128 jelkép és egy logisztikai címke bevezetésével a kevesebb időráfordítás mellett a hibák is jelentősen csökkenthetők.
A kereskedelmi termékek gyors és hatékony szállítása és raktározása érdekében a gyártók és a logisztikai központok az egyedi termékekből gyűjtőegységeket, majd logisztikai egységeket hoznak létre. Az egységek gyors és pontos átvétele, valamint nyomon követhetősége érdekében a logisztikai folyamatokat célszerű mindinkább automatizálni. A beszállítótól érkező egységek adatainak automatikus rögzítését a belső informatikai rendszerbe a vonalkódok teszik lehetővé. A kód a logisztikai egység egyedi azonosítója mellett az egységet alkotó termék azonosító számát, illetve fontosabb kiegészítő adatait is tartalmazhatja. Ilyen információk lehetnek például:
– a minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági határidő a FIFO elv érvényesítéséhez;
– a nyomon követést segítő adatok (gyártási tételszám, gyártási szám, esetleg küldemény- vagy megrendelésszám);
– a szállítási egység vagy a benne lévő kereskedelmi termék fizikai paramétereire utaló információk (nettó tömeg, vagy darabszám);
– vagy egyéb szállítást segítő információk (feladó címe, vagy a szállítási cím).
Mindezen információk az ún. logisztikai címkén foglalhatók össze és tüntethetőek fel. A vállalatok a szállítmányazonosító szám illetve a logisztikai címke bevezetésével gyorsabb és pontosabb áruátvételt, a szállítási reklamációk csökkenését, a raktárak és tárolóhelyek hatékony kihasználását, a termékek naprakész készletnyilvántartását illetve pontos nyomon követhetőségét érhetik el, ezáltal jelentős megtakarításokat realizálva.
A GS1 szabványokon alapuló egységes logisztikai címke kialakítását tűzte zászlajára az FMCG szektor legnagyobb hazai beszállítóinak és kereskedőinek közös platformja, az ECR Hungary (Efficient Consumer Response – Hatékony Fogyasztói Válasz). Ennek keretében a nagy versenytársak együttesen dolgoznak azért a közös célért, hogy a szektor ellátási láncában jelentkező költségeket a fogyasztók érdekében csökkentsék. Tagjai között található például az AUCHAN, a Co-op Hungary, a METRO, a SPAR, a TESCO illetve a Coca-Cola HBC, a Kraft Foods, a MARS, az SCA, Unilever és a Zwack Unicum.
A GS1 szabványrendszer logisztikai célra kifejlesztett elemei az SSCC szállítmányazonosító szám illetve a GS1-128 vonalkód jelkép. Ezek feltüntetését a szállítmányokon a GS1 Logisztikai címke segíti. A szabványos megoldások alkalmazásával a kereskedelmi- és logisztikai folyamatok hatékonysága nő. Még eredményesebb, ha az egyes beszállítóktól azonos adat- és kódtípusokkal ellátott címkék érkeznek, hiszen így a folyamatok egységesíthetőek és automatizálhatóak.
Az ECR Hungary munkacsoport és a GS1 Magyarország szakértői közösen alakították ki javaslatukat a magyarországi egységes logisztikai címkére vonatkozóan. Az erről szóló Útmutató várhatóan június végére elérhető lesz végleges formájában. Az Útmutató a logisztikai címke egységes formai, illetve tartalmi elemeit mutatja majd be, megkönnyítve a bevezetést a hazai ellátási lánc szereplői számára.
Az SSCC szám, a GS1–128-as vonalkód jelkép és az egységes logisztikai címke a vállalkozások belső folyamatainak korszerűsítését, pontosítását, és gyorsabbá tételét teszik lehetővé, így bevezetésükkel a gyártók és a kereskedők rövid időn belül jelentős előnyhöz juthatnak.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >Díjemelés a Magyar Postánál: ennyibe kerülnek majd a leggyakoribb postai szolgáltatások 2025-ben
A Magyar Posta célkitűzése továbbra is az, hogy hatékonyan és…
Tovább olvasom >Nébih: bio baromfivirslit hívott vissza a Müller
A minőségmegőrzési idő lejárta előtti romlás kockázata miatt a Müller…
Tovább olvasom >