A GS1 szabványelemek és az EKÁER rendszer kapcsolata
A GS1 kereskedelmi szabványrendszer számos eleme és megoldása már a gyakorlatban bizonyította költség- és folyamathatékonyság-növelő szerepét. Éppen ezért a GS1 Magyarország az EKÁER-rendszer kapcsán is felmérte annak lehetőségét, hogy a könnyebb, gyorsabb és több szempontból is előnyös GS1 szabvány alapú megoldások vajon ez esetben is hatékony segítséget nyújthatnak-e az érintetteknek, enyhítve ezzel a várható beruházási és fenntartási költségterheket.
A vizsgálat eredménye alapján kijelenthetjük, hogy egyes GS1 szabványelemek és megoldások alkalmasak arra, hogy hatékonyan tudják támogatni az EKÁER előírások megvalósítását és betartását. Ez azért fontos, mert az érintett szabványelemeket már alkalmazó cégeknek ez által jóval könnyebbé és olcsóbbá válhat a bevezetés folyamata, az új bevezetők pedig egy több területen is alkalmazható megoldással gazdagodnának, vagyis két legyet üthetnének egy csapásra.
A GS1 szabványaira épülő elektronikus üzenetek (EDI) – elsősorban a megrendelés (ORDERS), a számla (INVOIC) és a feladási értesítés (DESADV) – Magyarországon és globálisan már több millió vállalat által, széles körben alkalmazottak. A DESADV szabványelem felépítése megfeleltethető az EKÁER által előírt adatigénynek, így a vállalkozások számára megnyílhat az út egy könnyebben implementálható, ismert és bizonyítottan hatékony, a logisztikai folyamatok szempontjából eleve hasznos technológia alkalmazásba vételéhez.
Amennyiben egy adott vállalat már használatba vette ezeket a GS1 szabványmegoldásokat, azt javasoljuk, használja fel azokat az EKÁER esetében is. Ha azonban az érintett cégnél még nem kerültek bevezetésre az említett szabványelemek, mindenképpen tanácsos azokról tájékozódni, és az EKÁER-előírások teljesítésén túl, a logisztikai folyamatok optimalizálásával, költségei csökkentésére is felhasználni.
A feladási értesítés (DESADV) és az átvételi értesítés (RECADV) üzenetekre építve plusz adatközlési folyamatok nélkül lehetséges a hatóság által előírt adatok megadása, anélkül, hogy a piaci szereplőknek újabb jelentős adminisztrációs és IT-fejlesztési feladattal kellene szembesülniük. A GS1 szabványelemek megfelelő alapot biztosítanak ahhoz, hogy a hatóság elektronikus úton értesüljön az elindított szállítmányok részletes információiról, amelyek ellenőrzéskor a vonalkód automatikus adatbeviteli eszközzel történő olvasásával akár elérhetőek lehetnek a hatósági adatbázisból.
A GS1 Magyarország ezenfelül segítséget tud nyújtani az EKÁER megvalósításához szükséges szolgáltatópartnerek ajánlásában is. Bővebb információért és kérdéseivel forduljon szakértőnkhöz: Krázli Zoltán (krazli@gs1hu.org) (x)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A JYSK fenntarthatósági stratégiája: innovációk és zöld megoldások a környezetvédelem jegyében
A JYSK fenntarthatósági törekvései jó példát mutatnak a modern kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >