A globalizáció visszaszorulását hozhatja a járvány
A koronavírus a globális kereskedelem alapvető átalakulását és a globalizáció visszafejlődését hozhatja el a CNBC által megkérdezett közgazdászok szerint – írja a portfolio.hu.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) egy friss jelentésében az áll, hogy a globalizáció visszafejlődése és regionális ellátási láncok kialakulását hozza a mostani járvány. Mint írják, a globalizáció mostani hulláma 2001 óta tart, amikor Kínát bevették a WTO-ba, ekkor ugyanis a multinacionális cégek előnyökre fordították a hatalmas lakossággal rendelkező ország keresleti és kínálati kapacitásait.
Arra is kitérnek az elemzők, hogy a Covid-19 csak egy eleve létező folyamatot gyorsított fel, hiszen a növekvő kínai bérek és az USA-val való kereskedelmi háború miatt számos multinacionális vállalat költöztette át gyárait más ázsiai országokba. Hozzáteszik: a koronavírus egy újabb ösztönző a cégeknek, hogy az ellátási láncaikat diverzifikálják.
Az EIU elemzői hasonló véleményen vannak, mint Mark Mobius, aki még áprilisban mondta azt, hogy számos cég tervez kiköltözni Kínából a pandémia miatt. Ezek a vállalatok szerint elsősorban Vietnamot, Bangladest, Törökországok és Brazíliát veszik majd célba.
Az EIU egyébként arra is figyelmeztetett, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus a koronavírus miatt nemcsak fennmaradhat, hanem fokozódhat, ahogy az ázsiai ország igyekszik mindent megtenni azért, hogy világhatalmi pozícióját erősítse. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Kínai gazdaságélénkítés – a befektetők szem elől tévesztik a lényeget
Az alapanyagpiacokat övező hangulat szeptemberben döntő fordulatot vett, amikor Kína…
Tovább olvasom >Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás a Néprajzi Múzeumban
Fine Dining: Az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás kedden…
Tovább olvasom >Kínában kezdett gyártani a magyar 77 Elektronika Csoport által alapított vállalat
Az első magyar gépipari beruházást valósította meg Kínában a száz…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >