A gazdasági kamarák is szerepet kapnak a KKV-támogatási rendszer finomhangolásában
Tovább egyszerűsödik az átalányadózásra való átállás, illetve az átalányadózók adminisztrációja – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) konferenciáján hétfőn, Budapesten. A hamarosan az Országgyűlés elé kerülő adómódosítás kidolgozását a területi kamarákkal együttműködve a BKIK is konkrét javaslatokkal szorgalmazta a vállalkozókkal történt konzultációi alapján.
Új, a KKV-kat támogató válságkezelő programokat dolgoz ki a kormány a gazdasági kamarákkal, köztük a BKIK-val szorosan együttműködve – derült ki a BKIK A gazdasági válságkezelés eszközei, támogatás- és adópolitika, a gazdasági kamarák szerepe című konferenciáján. A kormányzat gyármentő programja és az energiaigényes kis- és középvállalkozásokat támogató intézkedései mellett adóegyszerűsítésekkel- és könnyítésekkel, köztük az átalányadózás egyszerűsítésével is segíti a cégeket.
Varga Mihály pénzügyminiszter a BKIK rendezvényén kiemelte: az Országgyűlésnek benyújtandó adómódosító javaslatoknak köszönhetően többek között könnyebb lesz az átalányadózás választása. Az egyszerűbb szabályozás mellett jelentősen csökken az adminisztrációs teher is: tizenkettő helyett évente csak négyszer kell járulékbevallást benyújtani. A legnagyobb könnyítéssel a kisvállalkozások számolhatnak a törvényjavaslat alapján, a helyi iparűzési adó egyszerűsödik számukra. A pénzügyminiszter közölte: továbbra is folytatódnak a Széchenyi Kártya Programok is, amelynek keretein belül év eleje óta 2500 milliárd forint forráshoz jutottak a KKV-k.
A konferenciát megnyitó Nagy Elek, a BKIK elnöke az MNB kamatemelésének szükségessége mellett a sikeres válságkezelés és túlélés szempontjából is kiemelten fontos eszközként jellemezte a gazdasági kamarák helyzetelemző, javaslattevő és konzultációs szerepét, melynek egyik fontos sikere a most benyújtandó törvénymódosítás.
Ezen kívül a BKIK az elmúlt időszakban a KATA, illetve a vállalkozói adózás témája mellett más területeken is széleskörű vállalkozói egyeztetésre alapozott javaslatcsomagokat dolgozott ki a döntéshozók számára. Ilyenek az energiahatékonysági javaslatok vagy a rakpart-vitában való konstruktív részvétel, illetve a repoharakkal kapcsolatos átfogó egyeztetéssorozat
– tette hozzá.
Az eseményen felszólaló Isépy Tamás, a Századvég Makrogazdaság üzletágvezetője arról beszélt, hogy jelenleg 20-25 éve nem látott kockázatok, pl. árfolyam, kamat, infláció nehezítik a becslést a jövőbeni folyamatokra, ugyanakkor a különböző elemzések nagyjából hasonló mutatókkal számolnak, nincs nagy eltérés. Elmondta: a Századvég jövőre 1,8%-os, 2024-re pedig 3,7%-os növekedést számolt.
A BKIK konferenciáján Páricsi Zoltán adótanácsadó, a BKIK Számviteli, Adótanácsadói, Könyvelői és Könyvvizsgálói Osztály elnöke és Csókay Ákos, a budapesti kamara főtitkára is felszólaltak a BKIK szakértői szerepe és a gazdasági kormányzati partnerségének témáiban.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre élénkebben foglalkoztatja a hazai vállalkozásokat a generációváltás
Az utóbbi évek felmérései azt mutatták, hogy ugyan foglalkoznak a…
Tovább olvasom >Egy pedagógusokat támogató program és egy gyapjúfeldolgozó vállalat nyerte a Generali EnterPRIZE 2024-es pályázatát
Az elmúlt évek súlyos válságai a mindennapokban és a gazdasági…
Tovább olvasom >Megnyílik a KKV Park Debrecen Déli Gazdasági Övezetében
Hamarosan használatba vehetik a kis- és középvállakozások a Debrecen Déli…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >