A gazdaközpontú mezőgazdaság fontosságát hangsúlyozta Nagy István Luxembourgban
A gazdaközpontú mezőgazdaság kialakítását sürgette Nagy István mezőgazdasági miniszter kedden Luxembourgban, az Európai Unió tagországai mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján.

Megállapodás született a balti-tengeri, a 2025-ös évet érintő halászati kvótákról (Fotó: AM)
A tárcavezető elmondta: ahhoz, hogy ez megvalósuljon, egyszerűsíteni kell a gazdáknak szánt támogatások igénylését, illetve kiszámíthatóbbá kell tenni a mezőgazdasági termelés folyamatát. Fontos, jövőre mutató alapelveknek nevezte a kis- és középgazdaságok támogatását, valamint az agrárium vonzóvá tételét a fiatalok számára. Ezek, mint mondta, az élelmiszerláncok biztonsága szempontjából is kiemelten fontosak. „Ha támogatjuk az Európai Unió gazdálkodóit, azzal az EU polgárai számára garantáljuk a megfelelő és biztonságos élelmiszerellátást, miközben fenntartható jövőről is gondoskodunk” – szögezte le a miniszter, hozzátéve: semmiképpen nem szabad csökkenteni a gazdáknak szánt támogatásokat.
Nagy István sikeresnek nevezte a kétnapos ülést, amelyen, mint mondta, a tárcavezetők arról is egyeztettek, miként tudják meghatározni a közös uniós agrárpolitika 2027 utáni jövőjét
Emellett tájékoztatott arról, hogy megállapodás született a balti-tengeri, a 2025-ös évet érintő halászati kvótákról, sikerült összeegyeztetni a partmenti közösségek szociális és társadalmi érdekeit a halállományok hosszútávú fenntarthatóságáról szóló tudományos ismeretekkel. A miniszterek megvitatták emellett az EU kereskedelmi kapcsolatait, ezen belül is az agrár-élelmiszeripar helyzetét, külön kitérve Ukrajnára, illetve Kínára. Nagy István elmondta azt is, hogy a résztvevők egyeztettek arról is, „miként lehetnek az Európai Unió gazdálkodói az uniós kereskedelmi politikai nyertesei és haszonélvezői”. A miniszter kiállt továbbá a területalapú támogatások mellett, amelyek eltörlése szerinte veszélybe sodorná az élelmiszerellátást is. Kiemelte: a tagállamok szinte mindegyike kiállt e támogatások megtartása mellett.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >