A fővárosi boltok óriásit buktak
De az egy főre jutó költekezésben így is maradtak az élen. Decemberben 15%-ot, 2020 egészében 10%-ot zuhant a fővárosi boltokban a költekezés. A boltos világ jókora területi különbségekkel vészelte át a járványhullámokat. Győr, Bács, Zala, Csongrád is nagyobbat bukott. Szabolcs, Jász-Nagykun és Nógrád viszont növekedést hoztak, a legnagyobbakat. Novemberben és decemberben az egy főre jutó költekezés ollója Budapest és Nógrád között 52 ezer forint volt.
A főváros boltjai könyvelhették el a legnagyobb bukásokat 2020-ban, nem is csekély mértékekben. Áprilisban harmadával, májusban 12%-kal esett a budapesti boltos piac az iparcikkes boltok boltzára mellett. De novemberben is 12%-kal, decemberben pedig 15%-kal kevesebb áru fogyott a a budapesti boltokban, a 19 órás bezárás mellett. Az óvatosság is diktált.
Megyés boltos mérleg
2020 éves mérlegét nézve Budapest mellett Győr-Sopron, Bács-Kiskun, Zala, Csongrád és Baranya boltosai is a nagy vesztesek közé tartoznak, mivel az országos 0,2%-os átlagos mínusz mellett ezekben a megyékben 3-5% közötti mértékű volt a visszaesés.
Az év végi novemberi, decemberi hónapok is sokat rontottak a megyék boltos mérlegein. Ekkor Baranya, Vas, Békés, Tolna megyék boltosai a nagy vesztesek körét szélesítették.
Nyilván a kijárási korlátozások és a boltzárak ütötték a legnagyobbat a a boltos mérlegeken, hiszen ha kevesebb idő jut kimozdulni, akkor vásárlásra is kevesebb perc marad, így kevesebb is fogy a boltokban. A legsúlyosabb járványhónapokban, tavasszal és ősszel, télen is teljesen kiesett a külföldiek vásárlása, de a belföldi turizmus fékezése is sokat fogott a boltokon. Ez ütötte a legnagyobb léket a budapesti boltos világ hajóján.
A gazdaság teljesítményének és a foglalkoztatás hullámai is befolyásolták a boltos költekezést, bár év végére javultak ezek a mutatók, viszont sokat romlott a járványhelyzet és az óvatosság is jellemző volt a boltos vásárlásokban. Karácsonykor például az ajándékvásárlás jelentős visszaesése nyomta lejjebb a boltos mérleget.
A megyéknek is megvannak a maguk sajátosságai, mások a gazdaság fejlettségének szintjei, ezen keresztül eltér a vásárlóerő, különböznek a közlekedési viszonyok, más a településszerkezet és sokat számítanak például az idegenforgalmi adottságaik is. Mindezek a járványhatásokkal összefonódva éreztették hatásaikat:
(blokkk.com)
Kapcsolódó cikkeink
Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >Ezekért a termékekért rohamoznák meg a boltokat, ha jönne egy katasztrófa
A koronavírus-járvány tanulsága alapján fontos felkészülni a váratlan eseményekre, legyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >