A forgalomcsökkenés a vállakozók létét fenyegeti

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 12. 29. 15:36

A kintlévőséggel rendelkező magyar mikro-, kis és közepes vállalkozások (kkv-k) több mint 45 százaléka hitelt vett fel azért, hogy gazdasági partnereit kifizesse, ez a hitelállomány pedig veszélyezteti a vállalkozók magánegzisztenciáját is, hiszen jelentős vállalkozói vagyon híján többnyire a magáningatlan a bankkölcsön fedezete – közölte a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért (MMV).

Az MMV több mint 70, főként az építőiparban és a kereskedelemben tevékenykedő céget kérdezett meg az ősszel jelenlegi helyzetéről és kilátásairól. Szinte valamennyi vállalkozás tevékenységében részt vesz néhány családtag, és a cégek meghatározó részénél – 70,42 százalékánál – a családnak a vállalkozáson kívül nincs más állandó jövedelme.

A közlemény szerint csaknem minden megkérdezett cég azt jelezte, hogy helyzete 2002 és 2009 között jelentősen romlott, ez egyaránt megmutatkozik a jövedelmek évenkénti alakulásában, vagy a foglalkoztatott létszám csökkenésében.

A cége jelenlegi helyzetére vonatkozó kérdésre a vállalkozók több mint harmada – 36,62 százaléka – válaszolta azt, hogy a forgalomcsökkenés a cég jövőjét veszélyezteti. Emellett a válaszadók közel 40 százaléka arról számolt be, hogy a vállalkozás helyzete magánvagyonukat, megélhetésüket alapjaiban veszélyezteti.

A kérdőíves felmérésből az derül ki, „hogy a rossz gazdaságpolitika és a gazdasági válság jelentősen kockáztatta a cégek működését, vagy olyan helyzetet teremtett, amely mellett a gazdálkodó tevékenység már nem tartható fenn tovább” – olvasható a közleményben.

A szövetség egyben nyílt levélben reagált Szűcs György MTI-nek adott nyilatkozatára, amelyben az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke azt mondta: a 2010-es év nagyon nehéz volt a magyar mikro-, családi és kisvállalkozások számára, azonban már bizakodással néznek a 2011-es esztendő elé.

Az MMV a felmérés eredményeire hivatkozva azt állítja: a magyar vállalkozások jövőjére vonatkozó válaszok sem sugallnak derűlátást, mivel a cégek csaknem 40 százaléka szerint teljesen bizonytalan a jövő, nincs elég megrendelésük, ezért csak reménykednek a túlélésben. Szintén jelentős arányban vélekedtek úgy a cégek, hogy kizárólag a szerencsén múlik majd, hogy túlélik-e a kérdéses időszakot.

A válaszadóknak azonban közel 30 százaléka vélekedett úgy, hogy amennyiben kintlévőségeik legalább egy része megtérül, és a folyamatban lévő munkáikat kifizetik, akkor talpon tudnak maradni 2011 tavaszáig. Ez az optimizmus azonban bizonytalansággal terhelt és azt az üzenetet küldi a gazdaságpolitikusok felé, „hogy jelentős számú vállalkozás sorsa attól függ, hogy már elvégzett munkájukat, vagy megtermelt, előállított árujukat a megrendelők kifizetik-e” – hívja fel a figyelmet az MMV. Hozzáfűzi: többen csak a cég költségeinek csökkentésével, esetleg hitelfelvétellel lesznek képesek fennmaradni.

A megkérdezett cégek szerint határozott állami intézkedésekre van szükség a lánctartozásos ügyek felszámolására, ezenkívül az állami közbeszerzéseknél az érdemi munkát végző cégeket kell megrendeléshez juttatni, vagyis ki kell iktatni a projektcégeket. Szorgalmazzák a vállalkozások azt is, hogy nagyobb arányban részesüljenek az európai uniós forrásokból. Emellett úgy vélik, hogy szükség van egy állami gazdaságstratégia kidolgozására, a magyar kisvállalkozások fellendítésére.

Az IPOSZ elnökének írt nyílt levélben az MMV aláhúzza: véleményük szerint „felelősség terheli a különböző érdekvédelmi szervezeteket is, hiszen szó nélkül, az érdemi segítséget elmulasztva éveken, évtizedeken keresztül asszisztáltak a magyar mikro- és kis cégek szisztematikus tönkretételéhez, a vállalkozói környezet lezüllesztéséhez” – közli a privatbankar.hu.

Kapcsolódó cikkeink