A fordított áfafizetés meghosszabbítását szorgalmazza a NAK
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tapasztalatai szerint a gabonákra és egyes olajnövényekre alkalmazott, 2018. december 31-én lejáró fordított áfafizetési rendszer egyértelműen beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az érintett termékeknél jelentősen visszaszorult a korábban drasztikus méreteket öltő áfacsalás, a fiktív export, és számottevő mértékben tisztult a piac. Ennek megfelelően a NAK a fordított áfa alkalmazásának meghosszabbítását szorgalmazza.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához (NAK) érkezett iparági visszajelzések szerint a gabonákra (búza, kukorica, árpa, rozs, zab, tritikálé) és egyes olajnövényekre (napraforgó, repce, szója) alkalmazott, 2018. december 31-én lejáró fordított áfafizetési rendszer egyértelműen beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A köztestület tagjainak tapasztalata alapján kijelenthető, hogy az érintett termékeknél jelentősen visszaszorult a korábban drasztikus méreteket öltő áfacsalás, a fiktív export, és számottevő mértékben tisztult a piac.
Ennek megfelelően a NAK a fordított áfa alkalmazásának meghosszabbítását szorgalmazza. Amennyiben ez nem történik meg, és visszaállna a fordított áfa előtti helyzet a 27 százalékos mértékű áfafizetési kötelezettséggel, az semmissé tenné az elmúlt években elért eredményeket. Jelentősen megnőne az esélye az áfacsalók térnyerésének, amely akár százmilliárd forintos nagyságrendű kárt okozna az államnak és így a magyar gazdaságnak.
A köztestület javasolja, hogy amennyiben mégsem lehetséges a fordított áfa alkalmazásának meghosszabbítása, akkor a jelenleg érintett, valamint az ehhez közvetlenül kapcsolódó termékek, alapvető élelmiszerek áfájának mértéke csökkenjen 5 százalékra. A NAK erre az esetre kéri, hogy a 2019-es központi költségvetés véglegesítése a fentiek figyelembe vételével történjen meg, kibővítve az 5 százalékos áfakörbe tartozó termékek listáját.
Kapcsolódó cikkeink
A globális minimumadó transzferárazási vonatkozásai
A tavalyi évtől Magyarország is alkalmazza a globális minimumadó szabályait,…
Tovább olvasom >Sok kisvállalkozás maradhat le az alanyi mentességről, ha nem lép időben
Az alanyi áfamentesség összeghatára január 1-jétől 18 millió forintra emelkedett,…
Tovább olvasom >Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >