A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei növekedése várhatóan nem éri el az 1 százalékot sem – a GDP mindössze 0,8 százalékkal bővülhet 2025-ben. A növekedés fő motorját továbbra is a háztartások fogyasztása jelenti, míg a termelési oldal, különösen a járműipar, az akkumulátorgyártás és az építőipar gyenge teljesítményt mutat. Az infláció idén 4,9 százalék lehet, jövőre enyhülhet, 4,6 százalékra – írja a VG.hu.
Kozák Tamás, az Egyensúly Intézet társalapítója és gazdaságkutatási igazgatója a Bruttó podcastban hangsúlyozta: bár a forint árfolyama jelenleg stabil, fundamentálisan indokolt lenne egy gyengébb szint. Elmondása szerint a gazdasági növekedéshez a fogyasztáson túl a vállalkozások piacra jutásának támogatása is elengedhetetlen – nem csupán hitelpolitikára van szükség.
A 2026-os választási év és a várhatóan enyhébb fiskális és monetáris politika ugyanakkor inflációs kockázatokat hordoz. A társadalmi csoportokat eltérően sújtja az áremelkedés: az alsó jövedelmi tizedben az élelmiszerkiadások az összjövedelem 35–40 százalékát is elérhetik, míg a felső decilisben ez az arány 12–14 százalék.
Jövőre az európai gazdasági környezet várható konszolidációja adhat újabb lendületet, az Egyensúly Intézet 2026-ra 1,7 százalékos növekedéssel számol – ez mérsékeltebb prognózis, mint a Magyar Nemzeti Banké.
Kapcsolódó cikkeink
Kivárás van – bizalom kevésbé
Makrogazdasági kitekintés az Egyensúly Intézet I. negyedéves elemzésében Lassuló GDP-növekedés,…
Tovább olvasom >Több a kérdés, mint a válasz: mit árulnak el valójában az Eurostat friss fogyasztási adatai Magyarországról?
Megjelentek az Eurostat 2024-es fogyasztási és gazdasági statisztikái, és ahogy…
Tovább olvasom >Egyre erősebb ellenszélben a magyar gazdaság
Hiába az élénkülő fogyasztás, a kedvezőtlen külső környezet miatt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >