A fiatalok a Pöttyös Túró Rudira, az idősebbek a Nokiára esküsznek
Vajon milyen márkák életében vesznek részt legaktívabban a fiatalabb és az idősebb korosztály tagjai? Többek között ezekre a kérdésekre is kereste a választ a B&P Braun & Partners és a GfK Hungária Piackutató Intézet idén készített Brand Community Survey kutatása.
A fiatalokat, valamint az idősebbeket célzó márkák között egyre gyakoribb az átfedés, azaz sokszor mindkét generáció ugyanazokat a márkákat használja és eltérő módon bár, de aktív tagja a márkaközösségnek. A Pöttyös Túró Rudi, valamint a Coca-Cola és a Danone nem csak a fiatalok körében népszerű, az idősek körében hasonlóan erős márkának bizonyult a Brand Community Survey 2010-es eredményei alapján.
Az, hogy egy fogyasztó mely márkaközösségnek milyen mértékben aktív tagja, nagymértékben függ az életmódjától. Ezt természetesen demográfiai változóként befolyásolja az életkor is, amelyet jól tükröznek a Brand Community Survey eredményeinek korcsoportos vizsgálatai is, amelyek során a 15-18 éves, valamint a 45-49 éves válaszadók márkaközösségen belüli aktivitása, illetve a márkaközösségekben betöltött szerepei kerültek górcső alá.
A márkaközösségen belüli aktivitás alatt azt értjük, hogy az adott márka elkötelezett támogatói mennyire törekednek a jelenlegi tagok megtartására, valamint új tagok meggyőzésére. A fiatalok ezen a téren életkori sajátosságaik miatt eltérő helyzetben vannak, hiszen gyakrabban használják a közösségi oldalakat, intenzívebb kapcsolatban állnak kortársaikkal és jobban adnak egymás véleményére. Ezért az általuk kedvelt márkák közösségeiben aktívabb szerepet vállalnak, mint az idősebb korosztály tagjai.
Egy másik márka választásáról, azaz a márkaközösségből való távozásról az idősebbek körében leginkább az OTP Bank (26%) és a Coca-Cola (19%) esetében próbálnák meg lebeszélni az emberek barátaikat és ismerőseiket. A fiataloknál a Pöttyös Túró Rudi (32%) és a Coca-Cola (29%) esetében tennének erre legnagyobb arányban kísérletet a felmérésben részt vevők. Fordított esetben, azaz az általuk kedvelt márka fogyasztására az idősebbek legnagyobb mértékben a Nokia (37%), a Danone (36%) és a Pöttyös Túró Rudi (35%) esetében biztatnák közvetlen környezetüket.
A fiataloknál a Pöttyös Túró Rudi (55%), valamint az Adidas (46%) és a Nike (45%) esetében tennének kísérletet a meggyőzésre a fogyasztók. Az ebből a szempontból leginkább kiemelkedő márkák terén tehát csupán néhány eltérés tapasztalható, azonban az aktivitás szintjében jelentősebb a különbség – a fiatalok ugyanis nagyobb arányban törekednek arra, hogy barátaikat, ismerőseiket meggyőzzék az általuk kedvelt márkák közösségébe tartozásról.
Minden márkaközösségnek vannak különböző „funkciókat” betöltő tagjai, így például a mesélők, akik rendszeresen megosztják barátaikkal és ismerőseikkel az adott márka előnyeit és értékeit. Egy másik, szintén fontos szerepet töltenek be a segítők, akik közvetlen környezetüket támogatják a márkához tartozó termék, szolgáltatás használatában. A fiatalok sokkal nagyobb arányban számoltak be arról, hogy egy általuk kedvelt márka esetében mesélőként (60%) vagy segítőként (60%) léptek fel. Ezzel szemben az idősebbek körében 44, illetve 51 százalékos ez az arány – közli a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >