A FertigHy az élelmiszeripari értéklánc szén-dioxid-mentesítésének felgyorsítását célozza
Az EIT InnoEnergy, a RIC Energy, a MAIRE, a Siemens Financial Services, az InVivo és a HEINEKEN által alapított FertigHy vállalat a napokban megkezdte működését, hogy úttörő szerepet vállaljon az európai műtrágyaipar alacsony szén-dioxid-kibocsátású átalakításában. A FertigHy célja, hogy megfizethető és alacsony szén-dioxid-kibocsátással együtt járó műtrágyát állítson elő az európai gazdálkodók számára, közvetlen választ adva az EU és a világ élelmiszerbiztonságának az ellátási lánc megszakadásából és a földgázellátás globális bizonytalanságából adódó legújabb problémáira.
A FertigHy, amely több nagyszabású, alacsony szén-dioxid-kibocsátású műtrágyaprojekt megvalósítását tervezi, első üzemét Spanyolországban fogja felépíteni és üzemeltetni, majd más európai országokban is lemásolná a gyárát. Az üzem évente több mint egymillió tonna alacsony szén-dioxid-kibocsátással jellemezhető, nitrogénalapú műtrágyát fog előállítani, 100%-ban megújuló villamos energiával, zöld hidrogénből, s az építkezés a tervek szerint 2025-ben kezdődik. A FertigHy vezetői posztját José Antonio de las Heras tölti be, aki több mint 25 éves vezetői és nem vezetői vállalati és vállalkozási tapasztalattal rendelkezik, ismeretekkel a zöld hidrogén, a megújuló energiaforrások és a földgáz területén.
Csak a mezőgazdasági ágazat az EU teljes üvegházhatásúgáz-
José Antonio de las Heras, a FertigHy vezérigazgatója elmondta: „Soha nem volt még ilyen sürgős a szén-dioxid-mentesítés és a műtrágyatermelés kollektív visszaszerzése. 2023-ban számos tényező is arra mutat Európában, hogy elérkezett az idő egy zöldebb és mindenki számára önellátó iparág létrehozásához. A FertigHy igyekszik majd újra kiépíteni az ellenálló képességet a megszakadt ellátási láncokkal szemben, miközben az élelmiszeripari értéklánc szén-dioxid-mentesítésének felgyorsításával elősegíti a mezőgazdasági ágazat szuverenitását és az ellátás biztonságát.”
A globális konzorcium által alapított FertigHy az értéklánc más-más területein érdekelt befektetőkkel dolgozik együtt. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású műtrágyával foglalkozó vállalkozás létrehozásának fő indítványozója az EIT InnoEnergy volt, amely fenntartható energetikára szakosodott innovációs motorként és az Európai Unió egyik szerveként az Európai Innovációs és Technológiai Intézet égisze alatt működik, s amely az új ipari vállalatok alapításában elért sikereire alapozva, az Európai Zöld Hidrogén Támogató Központ (European Green Hydrogen Acceleration Center, EGHAC) révén üzleti gyorsítási szolgáltatásokat nyújt majd. A RIC Energy, vezető fejlesztőként a megújuló energetika terén, a fotovoltaikus (PV) és a villamosenergia-piacon szerzett alapvető ismereteit ajánlotta fel. A MAIRE a projektfejlesztés terén szerzett egyedülálló tapasztalatait osztja meg, mint technológia-szolgáltató és az ammónia- és műtrágyaüzemek EPC kivitelezője.
A Siemens Financial Services, amely 2021 végén vált az EIT InnoEnergy részvényesévé, azért csatlakozott a konzorciumhoz, hogy megossza a fenntarthatóságra összpontosító, nagyszabású ipari projektek finanszírozásában szerzett tapasztalatait, és megkönnyítse a Siemens teljes ökoszisztémájával való összehangolást, a gyárak digitalizálásától és automatizálásától kezdve a villamosítási megoldásokig terjedő megoldásokkal. Az InViVo műtrágya-felvásárlóként és forgalmazóként kíván 300 000 gazdálkodónak támogatást nyújtani, több mint 200 szövetkezet képviseletében. Végül a HEINEKEN, Európa első számú sörgyára azt a célt tűzte ki, hogy 2040-re nettó nulla értéklánc mentén működjön. Ez ösztönözni fogja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású műtrágyák iránti keresletet annak reményében, hogy csökkenjen az árpa és más növények szénlábnyoma. A HEINEKEN különböző megoldásokat is megvizsgált a szén-dioxid-kibocsátás méretarányos csökkentésére, és ez egyike a számos fenntartható mezőgazdasági kezdeményezésnek, amelyet kísérleti jelleggel tervez megvalósítani.
Jacob Ruiter, az EGHAC ügyvezető igazgatója így nyilatkozott: „A FertigHy törekvései teljes mértékben összhangban vannak az EU Fit-for-55 csomagjával, illetve a közelmúltban elfogadott REPowerEU és a Green Deal ipari tervekkel, és bizonyítják, hogy képesek vagyunk elérhető közelségbe hozni Európa nettó nulla kibocsátású iparának versenyképességét. Ez a befektetés egyben az EIT InnoEnergy nehezen fenntartható iparágak iránti elkötelezettségének újabb jele is, s az EGHAC folyamatos sikerének mutatója.”
Kapcsolódó cikkeink
Új italipari szövetség gyorsítaná fel a megújulóenergia-használatot az értékláncban
A Diageo és a Coca-Cola vezetésével több nagy italipari vállalat,…
Tovább olvasom >Szeretik a britek az alacsony alkoholtartalmú sört
Friss adatok szerint az Egyesült Királyság lett az egyik leggyorsabban…
Tovább olvasom >Írországban a Heineken Irelandhez kerül a Molson Coors sörmárkák fogalmazási joga
Megállapodott a Heineken Ireland a Molson Coors sörmárkák írországi forgalmazási…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >