A fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a vízkészletek szűkössége szükségessé teszik az alkalmazkodási stratégiák kidolgozását a vízgazdálkodásban – hangsúlyozta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a csütörtökön, Hartán tartott III. Bauer Öntözős Pikniken.

(Fotó: AM/Fekete István)
Az államtitkár kiemelte, a magyar mezőgazdaság versenyképességének megőrzéséhez elengedhetetlen az innovatív módszerekkel történő öntözésfejlesztés, ezért annak támogatását az Agrárminisztérium prioritásként kezeli. A szaktárca célja, hogy az öntözött területek aránya évről évre jelentősen emelkedjen, hozzájárulva a termésbiztonság erősítéséhez, valamint a magasabb hozzáadott értékű növényi kultúrák térnyeréséhez. A kormány az elmúlt évek csapadékhiányos időszakaiból kiindulva aszály-veszélyhelyzetet hirdetett, és létrehozta az Aszályvédelmi Operatív Törzset, valamint a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot, amely a hosszú távú vízgazdálkodási stratégiák összehangolásán dolgozik. Az Agrárminisztérium különféle programokkal – úgy mint az Agro-ökológiai Program és a Vizet a Tájba Program – támogatja a gazdákat és a vízügyi ágazat szereplőit – hangsúlyozta Hubai Imre. Újdonság az a lehetőség is, hogy a termelők önkéntes alapon, a vízügyi hatósággal együttműködve, földjeiket vízvisszatartási célokra ajánlhatják fel, ezzel elősegítve a rendelkezésre álló felszíni vízkészlet és az árvizek során keletkező víztöbblet mezőgazdasági hasznosítását. Ismertette, hogy a tárca eddig több mint 308 fenntartható vízgazdálkodási közösséget ismert el, amelyek összes öntözött területe több mint 104 ezer hektár. Ebből az újonnan öntözni kívánt terület több mint 88 ezer hektár.
A szaktárca eddig több mint 1300 vízgazdálkodási projektet támogatott, 168 milliárd forint összegben
Ez 32 ezer hektárral növelte az öntözött mezőgazdasági területek nagyságát. Emellett több mint 130 fenntartható vízgazdálkodási közösség részesült közel 10 milliárd forint támogatásban. Jelenleg is két öntözésfejlesztési pályázat van meghirdetve: az üzemen belüli komplex beruházásokra 49,3 milliárd forintos, míg a kisebb léptékű fejlesztésekre 16,5 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre. Az eddigi két benyújtási szakaszban összesen 308 támogatási kérelem érkezett be, mintegy 91 milliárd forint támogatási igénnyel. Szeptember 30-ától ismételten lehetőség nyílik pályázni – sorolta Hubai Imre. „A víz természetes körforgásához való alkalmazkodás, a felelős vízhasználat és az innovatív mezőgazdasági technológiák elterjesztése elengedhetetlen feltételei annak, hogy a hazai mezőgazdaság ne csak a jelen, hanem a jövő generációi számára is biztonságos és fenntartható megélhetést nyújtson” – húzta alá az államtitkár.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Komplex támogatási program segíti a ragadós száj- és körömfájás sújtotta állattartó telepeket
Komplex támogatási program kidolgozásával segíti az Agrárminisztérium a ragadós száj-…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: csapadékra várnak a növények
Az elmúlt egy hét csapadékszegény időjárása nem tett jót a…
Tovább olvasom >Növényvédő szerek alkalmazhatósága a különböző kukorica kultúrákban
A növényvédő szerek kiválasztásakor kiemelt jelentőséggel bír, hogy az adott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Top 10-es listán a legjobb túrógombóc lelőhelyek
Van egy étel, ami generációkon átívelő kedvenc, egyszerre idézi a…
Tovább olvasom >