A fenntartható gazdaságélénkítés kulcsa az épületállomány energetikai megújítása

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 11. 10:19

A hazai lakóépületek energiahatékonysági korszerűsítése egyszerre jelent gazdasági növekedési lehetőséget, társadalmi támogatottságot élvező beruházási irányt és klímavédelmi lépést. A K&H Bank az Egyensúly Intézet által koordinált szakmai szövetség tagjaként aktív szerepet vállal abban, hogy Magyarország épületenergetikai felújítási programja hosszú távon is fenntartható és igazságos módon valósuljon meg.

A K&H Csoport mellett több mint egy tucat szakmai szervezet csatlakozott ahhoz az egyeztetéshez az Egyensúly Intézet koordinálásában, amelynek keretében a szövetség javaslatcsomagot mutatott be a kormányzat képviselőinek. A cél: olyan minimumkövetelmények lefektetése, amelyek hosszú távú kiszámíthatóságot és rendszerszintű hatékonyságot biztosítanak az épületfelújítási programok számára.

Társadalmi és gazdasági haszon, szakmai konszenzus mentén

A javaslatcsomag szerint a fenntartható épületfelújítási program alapja a tervezhetőség és a kiszámíthatóság: évenként előre meghirdetett keretekkel, egyszerűsített adminisztrációval, szakaszolható mélyfelújítási lehetőséggel és differenciált támogatási formákkal. A dokumentumban kiemelt hangsúlyt kapott a hőszivattyús fűtés elterjesztése, a mélyszegénységben élők bevonása, valamint a zöld hitelek és tanácsadói hálózatok fejlesztése is.

A gazdaság zöld élénkítése

A találkozón részt vevő kormányzati szereplők – köztük az Építési és Közlekedési Minisztérium és az Energiaügyi Minisztérium vezető tisztségviselői – egyetértettek abban, hogy az épületenergetikai korszerűsítések kiemelt szerepet töltenek be az energiahatékonyság, a klímapolitika és a munkahelyteremtés szempontjából is. Az új EKR-rendszer bevezetésével a lakóépületek felújítására fordított állami és piaci források éves szinten akár 300 milliárd forintot is elérhetnek.

K&H: felelős pénzügyi partner a fenntartható épületmegújításban

„A fenntartható jövő nem képzelhető el energiahatékony lakóépületek nélkül. Bankunk számára fontos, hogy ügyfeleink számára elérhetővé tegyük a zöld beruházásokat támogató pénzügyi eszközöket, és aktívan részt vegyünk a szabályozási környezet közös alakításában”

– hangsúlyozta Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.

A szakmai összefogás célja, hogy a nemzeti épületfelújítási terv 2025 végéig olyan jövőálló megoldásokat tartalmazzon, amelyek lehetővé teszik a gazdaság zöldítését, az energiaszegénység mérséklését, valamint a hazai építőipari kapacitások hosszú távú megerősítését.

Kapcsolódó cikkeink