A felmelegedés elősegítheti a mezőgazdasági termelést Szibériában
A klímaváltozás lehetővé teszi a kukorica- és szójatermesztést Szibériában. Az évtized közepére akár ebben az országrészben is termeszthetnek majd kukoricát és szóját az orosz gazdák – olvasható az origo-n.
Az Orosz Tudományos Akadémia Krasznojárszki Kutató Intézetének munkatársai, a klímaváltozás lehetséges következményeit tanulmányozva megállapították, hogy akár a közeli jövőben Szibéria bizonyos körzeteiben lehetővé válhat a kukorica és a szója korai fajtáinak termesztése – írja az agroxxi.ru hírportálra hivatkozva az agroinform.hu.
A levegő és a talaj átlaghőmérsékletének, valamint az évi átlagos csapadék-mennyiségnek az emelkedésével már jelenleg is elmosódnak a határok a termesztési körzetek között, és a művelhető vagy részben hasznosítható területek határának északra tolódása, valamint az egész éven át fagyott talajok lassú szűkülése figyelhető meg.
Mindez alapvetően változtatja meg a hatalmas országrész klimatológiai térképét, és kiterjeszti a növénytermesztés lehetőségeit, amelyek az adott körzet mocsaras területeinek lecsapolása révén tovább bővülnek. A kutatók arra is rámutattak, hogy a felmelegedés által kiváltott átalakulások Szibériában gyorsabban mennek végbe mint az ország európai területein vagy a világ más körzeteiben.
Oroszország egészére számítva az átlaghőmérséklet a legutóbbi száz év alatt 1,26 C fokkal emelkedett, a Jenyiszej-menti Szibériában ez 1,44 C fok volt,
2050-ig pedig újabb 0,5 Celsius fokos felmelegedés, valamint az éves csapadékmennyiség 28 milliméterrel való növekedésére lehet számítani.
A kontinensnyi nagyságú Szibéria esetében egyelőre nehéz felbecsülni, hogy ez a felmelegedés mennyivel növeli a művelhető területet, ha a jelenleg terméketlen földterületeknek akár csak 1 százalékát sikerülne művelésbe vonni, az több százezer hektárnyi új termőterületet jelenthet. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >