A FAO európai és közép-ázsiai tagországainak informális konzultációja Magyarországon
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát is sújtó gazdasági válságok leküzdésében és az éghajlatváltozás súlyos hatásainak mérséklésében. Az együttműködésünk fontosabb, mint valaha – hangsúlyozta Nagy István a FAO Informális konzultáció megnyitóján.
2025. május 15–16. között Budapest ad otthont az ENSZ legnagyobb szakosított szervezete, az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) Informális Regionális Konzultációjának, amelyen részt vesznek Európa és Közép-Ázsia országainak képviselői, valamint az üzleti és civil szféra szereplői.
Az agrárminiszter nyitóbeszédében kifejtette, a térségünket érintő, egymást átfedő válságok sebezhetővé teszik a vidékeinket, veszélyeztetik az élelmezésbiztonságot és lassítják a szektor fellendülését. A FAO 80 éves története bebizonyította, hogy szaktudás, technikai segítségnyújtás és intézményi kapacitásfejlesztés szükséges ahhoz, hogy átalakuljanak az élelmezési rendszerek, és egységes fellépéssel válaszoljunk az éhezésre, alultápláltságra és az agrárium működésével kapcsolatos kihívásokra.
A tárcavezető aláhúzta, büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország már több mint 15 éve ad otthont a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodájának és a Közös Szolgáltató Központnak. Hazánk aktív és elkötelezett partnerként továbbra is hozzájárul az olyan közös célok eléréséhez, mint a fenntartható, ellenálló agrár-élelmezési rendszerek kialakítása, a kisgazdaságok, családi gazdaságok és a fiatal generáció támogatása, az élelmiszerpazarlás csökkentése, a vízgazdálkodás és a természeti erőforrások fenntartható használata. A kormány pedig továbbra is pénzügyi és szakmai támogatásban részesíti a FAO fejlődő országokban megvalósuló projektjeit.
Legyen ez a konzultáció annak talaja, ahol új ötleteket vetünk el és partnerségeket aratunk – ahol a párbeszédből cselekvés lesz, és a közös kihívásokból közös megoldások – fogalmazott Viorel Gutu, a FAO főigazgató-helyettese és regionális képviselője, aki hozzátette, számos problémával néznek szembe, így sok megoldásra is van szükség, amihez elengedhetetlen az együttműködés.
A régiót érintő kihívásokhoz és új tendenciákhoz kapcsolódóan az idei Informális Konzultáció a 2026-27-es kétéves időszakra vonatkozó prioritási területek és programok meghatározására, valamint a 2026-ban esedékes FAO Európai Regionális Konferencia előkészítésére összpontosít.
Kapcsolódó cikkeink
AM: a térséget érintő válságok leküzdésében is óriási szerepe van a FAO-na
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >K&H Elemzői kommentár: Meglepetést okozott az infláció
A vártnál magasabb lett az április infláció. A jövőt nézve…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >További cikkeink
AM: a térséget érintő válságok leküzdésében is óriási szerepe van a FAO-na
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >Piacra jutás, marketing, AI applikáció: kézzelfogható segítséget nyújt a SPAR Régiók Kincsei programja a kistermelők számára
Több mint 550-re emelkedett a kistermelőktől, kézműves cégektől, kisebb borászatokból…
Tovább olvasom >Zöldülő tányérok és poharak
A növényi termékek nemcsak egy meghatározott célcsoportnak szólnak, hanem egyre…
Tovább olvasom >