A fajtatisztaság és termésbiztonság érdekében növelni kellene a fémzárolt kalászos vetőmagok arányát
Első számú szántóföldi növénnyé lépett elő a kukorica termesztésének nehézségei miatt a mintegy 1 millió hektáron termesztett őszi búza Magyarországon. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács álláspontja szerint még inkább ki lehetne aknázni a kalászos növényekben rejlő lehetőségeket azzal, ha a termelők minél nagyobb arányban választanának fémzárolt vetőmagokat.

(Fotó: Pixabay)
Az idei évtől a kukoricát megelőzve Magyarország mintegy 5 millió hektáros szántóföldi területének első számú növénye az őszi búza lett, amelyet 1 millió hektáron termesztenek a gazdálkodók. „Kiemelt gazdasági érdek, hogy ezen a területen kiváló, egységes minőségű terményt állítsunk elő, ehhez pedig rendkívül fontos a gazdálkodók részéről a fémzárolt vetőmagok használata, amely jelenleg az európai átlaghoz képest alacsonyabb, mintegy 35-40 százalékos Magyarországon. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács fontos célja, hogy az őszi kalászos kultúrák esetében ezt az arányt feljebb, mintegy 50 százalékosra tornássza, hiszen a termelők így biztosíthatják az egységes minőséget és a termesztési kockázatokat is csökkenteni tudják. A fémzárolt vetőmag használata alapvető feltétele a sikeres és eredményes gabonatermesztésnek: az egyik legfontosabb előnye a genetikai tisztaság, amely biztosítja az egységes, fajtaazonos és jól értékesíthető árualap előállítását.” – hangsúlyozta Takács Géza, a szervezet elnöke.
Több előnye is van a fémzárolt vetőmagok használatának
A hazai vetőmagszektorban éves szinten 50 ezer hektáron zajlik a kalászos – főként őszi búza, kisebb mértékben rozs, árpa és tritikálé – vetőmag-előállítás, az itt előállított vetőmagokat szinte teljes mértékben belföldön, mintegy 500 ezer hektáron vetik el. A fennmaradó területre visszavetett magok kerülnek. Mint Perczel Péter, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács Kalászos és Nagymagvú Hüvelyes Szekcióbizottságának elnöke kifejtette: a visszavetett vetőmagokkal szemben fémzárolt vetőmag hatóságilag ellenőrzött, ezáltal nyomon követhető és garantált minőségű terméket jelent. A minősítés biztosítja, hogy a vetőmag mentes legyen a fizikai szennyeződésektől, károsítóktól, megfelelő csírázóképességgel rendelkezzen, és teljesen homogén tételt képezzen. Emellett fontos, hogy ilyen vetőmagok esetén a származás visszakereshető: vitás kérdés esetén rendelkezésre áll a forgalmazó, vagy a képviselet. „Az is lényeges szempont, hogy a fémzárolt vetőmag nagyobb termésbiztonságot és hozamot kínál. Mivel jellemzően magasabb generációjú vetőmagról van szó, ennek terméseredménye is jobban kiszámítható. Ez különösen fontos a klímaváltozás miatt, hiszen az újabb fajták jobban ellenállnak az aszálynak, a melegnek és a kiszámíthatatlan időjárásnak.” – tette hozzá Perczel Péter.
Objektív kísérletekkel segítenek a gazdáknak
A Vetőmag Szövetség, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara már 18 éve országos őszi búza posztregisztrációs fajtakísérlettel segíti a termelőket a tájékozódásban. A kísérletben képződött független, objektív, összehasonlítható minőségi és mennyiségi értékek menték képződött adatok nagy segítséget jelentenek számukra a fajtaválasztásban.
Kapcsolódó cikkeink
A fajtatisztaság és termésbiztonság érdekében növelni kellene a fémzárolt kalászos vetőmagok arányát a Vetőmag Szövetség szerint
Első számú szántóföldi növénnyé lépett elő a kukorica termesztésének nehézségei…
Tovább olvasom >Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >