Hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése?

Szerző: STA Dátum: 2025. 06. 30. 09:15

Bár a kalászosok aratása már a nyakunkon van, még nem késő védekezni a toxinszennyezettség ellen. Ebben nyújt segítséget a szántóföldi növénytermesztőknek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által készített, „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” címet viselő kiadvány. A kötetben számos hasznos termesztési- és tárolási technológiáról és módszerekről olvashatnak a gazdálkodók.

(Fotó: Pixabay)

A megfigyelések szerint az aszályos években súlyosabb fertőzésre lehet számítani, így kiemelten fontos, hogy a gazdálkodók lépéseket tegyenek az állomány megfertőződése ellen. A védekezés ugyanakkor nem egyszerű. A tapasztalatok azt mutatják, hogy önmagában a növényvédelmi kezelés, vagy egy termesztéstechnológiai elem helyes alkalmazása nem elegendő a toxintartalom mérsékléséhez, ezek együttes alkalmazásával előzhető meg a kórokozók fertőzése.

A mikotoxinok az állati- és a humán egészséget is jelentős mértékben károsíthatják, így a fertőzött szemek sem élelmiszeri, sem takarmányozási célra nem használhatóak fel

A betakarítás után a szemek toxintartalma már nem csökkenthető, sőt a nem megfelelő tárolás körülményei tovább növelhetik a termény toxintartalmát. Éppen ezért fontos, hogy minél többen megismerjék a toxinfertőzés megelőzésével kapcsolatos technológiákat, jó gyakorlatokat, amelyeket aztán be tudnak építeni saját gazdálkodási gyakorlatukba. Ezt a folyamatot hivatott elősegíteni a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiadványa. A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése?” című kiadványban a toxinszennyeződés csökkentésében szerepet játszó termesztési- és tárolási technológiákat, valamint módszereket foglalták össze a NAK szakemberei. A kiadvány az alábbi linkről szabadon letölthető: https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/7971-a-mikotoxinok-arnyekaban-hogyan-elozheto-meg-a-gabonafelek-toxinszennyezodese/file.

növényvédőszer.hu

Kapcsolódó cikkeink