A dohányosok csaknem negyede változtat szokásain a trafiktörvény miatt
A dohányosok 13 százaléka gondolja úgy, hogy hatással, 11 százaléka pedig azt, hogy jelentős hatással lesz rá a trafiktörvény. Ugyanakkor 38 százalék válaszolta azt, hogy egyáltalán nem, 21 százalék pedig azt, hogy inkább nem lesz rá hatással a jogszabály – derül ki a Szinapszis Kft. kutatásából.
A WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából végzett, az MTI-nek kedden eljuttatott felmérés összegzése szerint a nemek tekintetében nincs különbség, míg életkor szerint vizsgálva főként a fiatalabbak érzik úgy, hogy a jövőben megváltoznak dohányzási szokásaik.
A dohányosok 13 százaléka gondolja, hogy a trafiktörvény hatására ritkábban vásárol majd cigarettát, így kevesebb cigit fog szívni. Mintegy 5 százalékuk viszont úgy látja, hogy várhatóan kevesebbszer jár majd a kijelölt értékesítési helyeken, de akkor egyszerre nagyobb mennyiséget szerez be, vagyis összességében az általa elszívott cigaretta mennyisége nem csökken. Azt 4 százalék válaszolta, hogy a korlátozások miatt töltős, illetve sodrós cigarettára tér át.
Az idén májusban végzett felmérés alapján a dohányosok egy hónapban átlagosan 17 800 forintot költenek cigarettára, 60 százalékuk legalább 10 ezer forintot áldoz káros szenvedélyére. Az aktuálisan becsült összeg csaknem kétezer forinttal magasabb, mint a 2011-ben mért.
A megkérdezettek 35 százaléka kissé, 28 százalékuk pedig jelentősen többet költ cigarettára, mint egy-két évvel korábban, és szinte kivétel nélkül mindegyiküknél a dohányáruk drágulása okozta a terhek növekedését.
A dohányosok 16 százaléka esetében nem változott a kiadás, míg csaknem 20 százalék kevesebbet költ. A kiadást mérséklők fele az elszívott mennyiség csökkentésével érte ezt el, míg egyharmaduk a dobozosról a töltős vagy sodrós cigire váltott.
A válaszadók körülbelül felének megterhelő a havonta kifizetett összeg, főként az alacsonyabb jövedelműeknek.
A cigarettázással járó magas kiadások, illetve a szigorítás hatására emelkedhet a lakosság körében a leszokási kedv – állapította meg a Szinapszis.
A kutatást online kérdőíves módszerrel végezték ez év májusában, összesen 677 dohányos részvételével. A válaszadók 46 százaléka férfi, 54 százaléka nő volt, életkor alapján 43 százalékuk legfeljebb 35 éves, 30 százalékuk 36-55 év közötti, míg 23 százalékuk ennél idősebb. A minta összetétele régió, településtípus alapján vegyes, végzettség alapján a megkérdezettek döntően legalább középfokú végzettséggel rendelkeznek, jövedelmük átlagos. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >