A dohányipar jól fogadta a bizottsági javaslatot
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) szerint a az államnak és a gyártóknak is előnyös az Országgyűlés költségvetési bizottságának módosító javaslata, amely a dohánytermékek jövedéki adóját nem két lépésben, hanem egyszerre, de a korábban tervezettnél alacsonyabb mértékben emelné.
Sánta János, a DBMSZ elnöke, aki egyben az egyetlen magyar tulajdonú dohánygyár, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke az MTI-nek elmondta: a módosítással a magyarországi dohányipar „levegőhöz juthat”. A korábban tervezett jövedékiadó-emelés a szakember véleménye szerint ugyanis a tönk szélére sodorta volna a belföldön működő dohánygyárakat.
Ezzel a javaslattal a gyártók könnyebb helyzetbe kerülhetnek, és az állam is hozzájut a tervezett bevételeihez. Nem tagadta ugyanakkor, hogy az iparág az egylépcsős jövedékiadó-emelést követően sem lesz könnyű helyzetben, mivel a fogyasztás várhatóan továbbra is csökkenni fog. Ennek ellenére azonban a módosító indítványt összességében pozitívan értékelte.
Az Országgyűlés honlapján olvasható módosító indítvány indoklása szerint a javaslat célja, hogy ne növekedjenek túlzott mértékben a fogyasztói árak, illetve ne emelkedjen a feketepiac térnyerésének kockázata sem.
A javaslatot az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról valamint egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez nyújtották be.
Ennek alapján a cigaretta jövedéki adója az eredetileg tervezett 13.700 forint helyett 12.500 forint lenne 1.000 darabonként, és a kiskereskedelmi eladási ár 31 százaléka, de legalább 24.920 forint 1.000 darabonként. A szivarra és a szivarkára a kiskereskedelmi eladási ár 28,5 százaléka, a finomra vágott fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi ár 52 százaléka, de legalább a tervezett 14.650 forint helyett 12.460 forint lehet a jövedéki adó kilogrammonként, amennyiben a javaslatot elfogadják.
Az egyéb fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi ár 32,5 százaléka, de legalább – a 14.650 forint helyett – 12.460 forint lehet kilogrammonként a jövedéki adó.
Mindezek a változások ez év december 1-jén lépnek hatályba – így még erre az évre költségvetési többletbevételt jelenthetnek -, amíg az eredeti összességében nagyobb emelés két lépcsőben, 2013. január 1-jén illetve 2013. május 1-jén lépett volna hatályba. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >