A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és az önreflexió időszaka. Az ételről való lemondás mellett egyre többen keresik, hogyan tisztíthatják meg a figyelmüket is – azaz miként csendesedhetnek el digitálisan. A digitális detox nem öncélú divat, hanem tudatos válasz a képernyők uralta hétköznapokra, különösen akkor, ha a húsvéti ünnepet igazi tartalommal szeretnénk megtölteni, ugyanis az addiktív telefonhasználat ma sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint ahogyan azt az emberiség érzi.
Miért fontos most a digitális böjt?
Egy 2024. végi felmérés szerint az átlagos amerikai polgár naponta 5 óra 1 percig használja a mobiltelefonját. Ez majdnem két és fél hónapot jelent egy évben, vagyis 76 teljes napnyi képernyőidőt egy esztendő alatt. Az adatok döbbenetesek, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy 2011-ben még csak 46 perc, 2016-ban pedig 3 óra 8 perc volt a mobillal töltött képernyőidő. Nemzedéki összehasonlításban nem meglepő módon a Z generáció tölti a legtöbb időt mobiljával: átlagosan 378 percet, azaz több mint hat órát. Átlagosan naponta 205 alkalommal nyitják meg a felhasználók a mobiljukat, ami a teljes napot – tehát az alvással töltött időt is – figyelembe véve hét percenkénti mobilhasználatot jelent.
Ez a túlzott digitális jelenlét nemcsak az ébrenlétünket, a figyelmünket, a koncentrációs képességeinket, a munkavégzésünket, tanulásunkat, de az alvásminőségünket is rontja. Egy másik, norvég kutatásról szóló friss tanulmány szerint az elalvás előtti telefonhasználat csökkenti az alvásidőt, fokozza a szorongást, és 63 százalékkal növeli az álmatlanság kockázatát.
A digitális detox tehát nem csupán lelki gyakorlat, hanem a mentális és testi egészség védelme is.
Digitális böjt jó gyakorlatokkal – mit tehetünk?
vezess be esti képernyőmentes zónát: Legalább 1 órával lefekvés előtt kapcsold ki minden képernyődet: a tévét, a mobilt, a laptopot vagy a tabletet. Helyette olvass, meditálj, vagy beszélgess a családtagjaiddal, barátaiddal – akár hagyományos telefonhívás keretében is.
kijelölt offline idősávok: Családi étkezések, reggeli kávé vagy esti séta – legyen olyan idő, amikor mindenki leteszi a telefont.
digitális némasági napok: Próbáld ki a hét egy napján (például a vasárnap) az appok nélküli életet – ahogy a például a National Day of Unplugging kezdeményezés is javasolja.
Digitális wellness eszközök használata: Használj képernyőidő-figyelő appokat, éjszakai módot vagy fekete-fehér kijelzőt a késő esti órákban. Ez kevésbé zavarja meg az elalvást segítő melatonintermelést. használj „okosan” digitális eszközöket: A digitális detox nem a technológia ellen irányul, hanem a tudatos, célzott használat mellett érvel. Néhány jópélda erre: időt nyerő appok, nem időrablók: Ahelyett, hogy minden reggel e-mailekkel vagy közösségi feedekkel indítanád a napot, a reggeli után megnézheted a napi pénzügyeid a K&H mobilbankban a K&H+-on belül a K&H visszapénzben a folyamatosan frissülő és személyre szabott ajánlatokat, kedvezményeket, de ellenőrizheted a vásárlásaid után járó pénzvisszatérítés összegét is. Könnyedén, akár szóban is megkérdezheted Kate-től, hogy mennyi pénz érkezett a számládra, mikor esedékes a következő hiteltörlesztő stb. Ez néhány perc alatt megvan – ellentétben a közösségi görgetéssel, ami könnyen elviszi az időt. Erre a tevékenységre is jelölj ki egy idősávot, és mobilod Digitális Jólét menüpontjában pedig minden alkalmazáshoz külön időkorlátot is beállíthatsz, amely kordában tartja a vég nélküli görgetéseket.
digitális eszköz az elcsendesedéshez: A telefonodat ne csak a figyelemelvonásra használd! Telepíthetsz rajta meditációs vagy alvást segítő appokat (ilyen a Calm, Insight Timer), amelyek csendesítik az elmét, nem túlpörgetik. Ezek este, elalvás előtt különösen hasznosak lehetnek.
automatizálás, ami felszabadít: Állíts be csoportos beszedési megbízásokat, automatikus megtakarítási utalásokat – így nem kell minden hónapban külön időt fordítanod rájuk. A K&H mobilbankban ez néhány mozdulat.
K&H: időt spórolhatsz, hogy egymásra jusson időd
A böjt idején nem csak az elcsendesedés fontos, hanem az is, hogy több figyelmet fordítsunk egymásra. Ebben lehet segítségünkre a K&H mobilbankja és Kate, a digitális pénzügyi asszisztens, mert, segít gyorsan elintézni a pénzügyeket (számlaellenőrzés, utalás, kártyakezelés), időt spórol az adminisztráción, így több idő marad a családra, a valóban együtt töltött pillanatokra – különösen a húsvéti ünnepek alatt.
A cél tehát nem a teljes offline-lét, hanem az, hogy a digitális eszközök támogassák az életünket, ne uralják azt. Tudatosan választva – és okosan használva – ezek segíthetnek abban, hogy több időnk maradjon arra, ami valóban fontos.
Kapcsolódó cikkeink
Húsvét után sem enyhült az utazási láz
Húsvét után sem enyhült az utazási láz, április 17-27. között…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >