A Danone-nál minden a friss tejjel kezdődik

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 06. 07. 11:20

A tej és a tejtermékek kiemelkedő szerepet töltenek be a kiegyensúlyozott táplálkozásban, s évezredek óta bizonyítottak jótékony, kedvező élettani hatásai. Egyéves kor után mind a gyermekek, mind a felnőttek és az idősek egészségmegőrző-betegségmegelőző étrendjében fontos szerep jut a megfelelő minőségű tejnek és a belőle készült friss termékeknek. S mit jelent a megfelelő minőség, s hogyan készülnek a savanyított tejtermékek? Hogyan jut el a friss, extra minőségű magyar tej a tehéntől az ízletes tejtermékeket gyártó kőbányai üzembe? Milyen élelmiszerbiztonsági, minőségellenőrzési és gyártási folyamatokon haladnak keresztül a készülő termékek – az extra minőség és a magas színvonal biztosítása érdekében? Többek között ezekre a kérdésekre adott választ a Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft. mai, „A tej útja a Danone-nal” című rendezvénye.

A Danone Kft. célja, hogy felhívja a figyelmet a tej és tejtermékek fogyasztásának fontosságára, valamint az egészséges táplálkozásban betöltött szerepére. Magyarországon az egészséges táplálkozás hazai ajánlása a tej és tejtermékek napi, illetve napi többszöri fogyasztását javasolja. A fejenkénti hazai tej- és tejtermék-fogyasztás – mely jelenleg napi 259 gramm* – még mindig elmarad az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által javasolt napi fél liter tej vagy ezzel egyenértékű tejtermék fogyasztásától.

„Budapesti üzemünkben évente 56 ezer tonna friss tejtermék készül gyártósorainkon és jelenleg több mint 90 különböző ízesítésű, típusú és méretű élőflórás friss tejtermék és tejdesszert „gördül le” a futószalagokról, melyeket forgalmazunk a hazai és export piacokon is”– hangsúlyozta Paolo Maria Tafuri, a Danone Kft. ügyvezető igazgatója.

A TEJ ÚTJÁNAK ELSŐ ÁLLOMÁSA: A TEJGAZDASÁG

A Danone Kft. hosszú évek óta működik együtt magyarországi beszállítóival, nagy múltú tejgazdaságokkal. Partnereink, akik összesen mintegy 3.300 bőven tejelő Holstein-fríz tehénnel rendelkeznek, gondoskodnak arról, hogy minden nap friss, élelmiszerbiztonsági és élelmiszerhigiéniai szempontból teljes körűen ellenőrzött, extra minőségű tej kerüljön a budapesti gyárba. Naponta 7-8 ezer liter tejet szállítanak egy átlagos tejgazdaságból a gyárba, ami közel 40 ezer magyar ember napi tejfogyasztásának felel meg.

MÁSODIK ÁLLOMÁS: SZÁLLÍTÁS

A gazdaságokban minden reggel és este 6 és 10 óra között történik a fejés, majd a testmeleg tejet a fejés után néhány perc alatt 4°C-ra hűtik le, tartálykocsikba öntik és már indul is a szállítókocsi Budapestre. A napi többszöri fejésnek és szállításnak megfelelően a budapesti Danone-gyárban folyamatosan biztosítani kell az átvételt: éjjel-nappal fogadják a gazdaságokból friss tejjel érkező tartálykocsikat.
Nagyon fontos szempont, hogy egy nap, azaz 24 óra alatt be kell érkeznie a tejnek a budapesti gyárba, függetlenül attól, hogy az ország mely pontjáról származik az alapanyag.

„Büszkék vagyunk rá, hogy a feldolgozásra kerülő extra minőségű friss tej több mint 80 %- a hazai tejgazdasági partnereinktől származik” – emelte ki Paolo Maria Tafuri.

HARMADIK ÁLLOMÁS: A TEJ FELDOLGOZÁSA

A tökéletes joghurt az extra minőségű tejjel kezdődik. A tejgazdaságokban és a Danone-nál folyamatosan ellenőrzik a tej minőségét a speciális minőségellenőrzési technológiának köszönhetően, hiszen csak kiváló alapanyag kerülhet feldolgozásra.

A tej feldolgozásának első állomása a pasztörizálás, azaz a hőkezelés, melynek története több mint 150 évre tekint vissza. A folyamat elején rövid ideig, hirtelen 75-100°C-ra melegítik a tejet, majd azonnal lehűtik, így a mikroorganizmusok számát csökkentik, az ártalmas baktériumokat elpusztítják és a tej eltarthatóságát növelik.

Az újabb hőkezelés után jótékony élőkultúrákat szaporítanak, melyek átalakítják és lebontják a tejben található tejcukrot (laktózt), a tejcukorból tejsavat képeznek, s így alakul ki a joghurt jellegzetes savanykás íze és sajátos állaga.

Amikor a joghurt elérte a megfelelő sűrűséget és savasságot, ismét lehűtik. Hidegben a tejsavbaktériumok abbahagyják a tejcukor tejsavvá alakítását. Majd jöhetnek a gyümölcsök. A gyümölcskészítményeket belekeverik a joghurtba, majd poharakba töltik a kész joghurtot és ismét lehűtik.

A kész tejtermékek ellenőrzésekor megvizsgálják, hogy van-e a termékekben megfelelő számú joghurtbaktérium, illetve nem tartalmaznak-e káros baktériumot vagy élesztőt.

A Danone a gyártási folyamat minden fő lépésénél 11 külön minőségbiztosítási állomást épített ki, valamint több mint 700 önkéntes – jogszabályokon felüli – élelmiszerbiztonsági megerősítő vizsgálatot végez évente.

ÚT A FOGYASZTÓKIG

Ha az élelmiszerbiztonsági és minőségellenőrzés során mindent rendben találnak a Danone-nál, kezdődhet a kiszállítás, melynek során is különös gondossággal figyelnek a hűtésre, egyetlen pillanatra sem szakadhat meg a hűtőlánc és nem eshet az optimális szint alá a joghurtok hőmérséklete.

A hazánkban gyártott ízletes Danone-tejtermékeket nem csak a magyar fogyasztók élvezhetik: a disztribúciós hálózaton keresztül a Danone Kft. Spanyolországba, Németországba, Belgiumba, Hollandiába, Csehországba, Szlovákiába és Olaszországba is szállít hazai tejből készített finom friss tejtermékeket.

A tej útját online, a www.danone.hu/minden-a-friss-tejjel-kezdodik/ weboldalon is végigkísérheti, ahol további érdekességeket talál a partnergazdaságokról, a gyárról és a gyártási folyamatokról illusztrációk kíséretében.

Kapcsolódó cikkeink