A cukor sem akar kimaradni a drágulásból
Az októberi, novemberi árához képest akár harmadával is drágulhat a cukor a következő hetekben. Míg a cukorrépa feldolgozási kampány közepén 200-220 forint körül volt egy kiló bolti ára, márciusban akár 300 forint is lehet. Az ok összetett.
A szomszédos országokba járnak át a határmentén élők cukrot venni. Ausztriában egyenesen zsákszámra viszik – 20-30 kilójával a magyarok a cukrot. Az ok egyértelmű, olcsóbb, mint itthon, illetve olcsóbb, mint amennyi itthon lesz.
A viharosan terjedő hír szerint rövidesen 300 forint lehet egy kilónyi cukor. Hogy miért, igazából nem elfogadhatók a magyarázatok. A hazai cukorpiac 300 ezer tonna. Ennek harmadát olcsón termelte meg a Kaposvári Cukorgyár, vagyis a Magyar Cukor Zrt. Az egyetlen talpon maradt gyár, miközben a rendszerváltáskor még 12 volt. A többit elintézte a privatizáció, illetve az uniós csatlakozást követő cukorpiaci reform.
Brüsszel hatalmas összegeket költött arra az adófizetők pénzéből, hogy leépítse a tagországok cukorrépa termelését és feldolgozását. Mondván, a világpiacról olcsóbb beszerezni a cukrot. Azóta, négy éve folyamatosan drágul az ár a világpiacon. Kína, India egyre jobban él és többet fogyaszt. Brazília pedig egyre több nádcukrot használ etanol előállítására, mellyel kiváltja az egyre dráguló benzint. Ráadásul az időjárás nem kímélte ezt a terméket sem.
Így, vagy úgy, a világpiaci ár emelkedik. Igaz, hogy a tavaly Európában termett cukor ára nem változhatott tavaly november, december óta. Vagyis, aki most azt drágábban adja, csak kihasználja a világpiaci helyzetet és így növeli hasznát. Ez alól nem jelentenek kivételt a magyar boltosok sem – írja a szabadfold.hu
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >