A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség alapításának 35. évfordulóját ünnepli
A CSAOSZ tagvállalatai képviselői, valamint a kormányzati, hatósági és az üzleti életből meghívott vendégei körében ünnepli alapításának 35. évfordulóját. Bencs Attila, a CSAOSZ elnöke az alapításkori időszakra így emlékezik vissza:
„Nagy várakozásokkal tekintettünk az 1990. évre, tavasszal, hosszú idő után először került sor szabad, demokratikus parlamenti választásra, amely a ’80-as évek közepén megkezdődött változásokat a nép szavazataival erősítette meg, így került ez az év a rendszerváltás esztendejeként a közelmúlt magyarországi történelmébe.
Magyarországon a változások már 1985 körül megkezdődtek, még a hivatalos politikai rendszer fennállása mellett. 1988-89-re sorra alakultak meg a politikai pártok, megteremtve ezzel a politikai pluralizmus alapjait. Ezen időszakban a gazdasági döntésekben a nagyvállalatok vezetőinek mozgástere már egyre szélesedett, így számos reformlépést végre is tudtak hajtani, jelezve a későbbi gazdasági liberalizáció előszelét. A kezdetével megjelentek a multinacionális társaságok, a külföldi tulajdonos bevonásával alapított joint venture-k és a magyar, jellemzően családok tulajdonolta vállalkozások is. A tervutasításos gazdasági modellről megkezdődött a piacgazdaság alapjainak lerakása.
A csomagolóipar felkészült, vezető szakemberei idejekorán felismerték azt, hogy a piacgazdaságból, a piaci versenyből, az átalakulásból következő és az Európához való visszatérés igényéből eredően alapvető jogszabályi újdonságok várhatók, ezek pedig a gazdaság szereplői részére a szakirányú érdekképviselet megteremtését teszik szükségessé.
E politikai-gazdasági környezetben és még a választásokat megelőzően döntöttek a Magyar Gazdasági Kamara Csomagolási Tagozatának 1990. márciusi ülésén résztvevő 72 vállalat vezetői az önálló jogi személyiségű Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség, a CSAOSZ megalapításáról, amelyet Magyarországon másodikként, június folyamán a Fővárosi Bíróság be is jegyzett.
Az előregondolkodás azt is eredményezte, hogy mire az új kormány érdemben megkezdte működését, a CSAOSZ már felkészült munkaszervezettel rendelkezett. A Szövetség munkáját elsődlegesen a szakmát érintő kérdésekre fókuszálta, ahogy Galli Miklós korábbi CSAOSZ elnök egyszer megjegyezte: „azzal kell foglalkoznunk, ami fáj nekünk”.
Miközben a korai időszakban a kormányok négyévenként váltották egymást, új és újabb koncepciók születtek, addig CSAOSZ-t a stabilitás, a koncepciózus és egységes vezetés jellemezte, következetes munkát végezhetett.
Az Elnök büszke a Szövetség által elért eredményekre is.
A CSAOSZ a szakmai érdekképviselet terén a kormányzati szervek és a hatóságok ismert és elismert partnerévé vált, képviselői kormányzati és nem kormányzati szakmai tanácsadó szervezetek elnökei, tagjai lettek, így a Szövetség érdek- és hatóköre tovább szélesedett, befolyása növekedett.
A CSAOSZ-t felhelyezték a csomagolás képzeletbeli világtérképére is, nemcsak a magas presztízsű világ, illetve európai szakmai szervezetekben jelentek meg tagként, hanem Magyarországra hozták ezek programjait is, tagvállalatik részére pedig megteremtették a legrangosabb szakmai kiállításokon való bemutatkozás lehetőségét is.
Az utóbbi években a CSAOSZ csomagolási tudásközponttá vált, ahol a szakmabeliek a kérdéseikre válaszokat, munkájukhoz segítséget kaphatnak. Tanfolyamaik, tréningjeik, nemzetközi szakmai konferenciáik kiemelkedő látogatottságnak örvendenek, mert a jellemzően európai indíttatású jogszabályok szakmai értelmezésében az egyik leghitelesebb eligazítást a CSAOSZ-tól kaphatják meg.
A jövőt illetően pedig a szakmai kihívások megválaszolásához világos tervekkel készül a Szövetség, azért, hogy ezúttal a csomagolóipar a világszintű „békés rendszerváltásának” nyertese lehessen.
Az Elnök Széchenyi István gondolatait idézi fel: „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn!
Kapcsolódó cikkeink
FECSO: Iparági párbeszéd a fenntartható csomagolásért
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Teher alatt nő a pálma
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Nem a méret számít, hanem a partnerség: a Dunapacknál a kis ügyfelekre is nagy figyelem jut
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: Júliusban is nőtt a kiskereskedelmi forgalom, bár havi szinten visszalépés látszik
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >MNB: az infláció elleni küzdelem még nem ért vége
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >