A cseheknél emelnék a sör áfakulcsát, nagy a felháborodás
Egyelőre élénk vita folyik az ötpárti koalícióban Zbynek Stanjura cseh pénzügyminiszter terve, amely az egész adórendszert átalakítaná. Többek között a sör is magasabb – 21 százalékos – áfakulcsot kapna.

Nagy a felháborodás
A változtatások 24 milliárd korona (1 korona = 16 forint) pluszbevételt hozhatnak a jövő évi költségvetésbe. Stanjura célja, hogy az adótörvény júniusra a parlament elé kerüljön, bár az az intézkedések vita tárgyát képzik a kormánykoalícióban. Petr Fiala miniszterelnök közölte: a médiában megjelent tervek nem véglegesek – írja a Reuters nyomán a Világgazdaság.
„Személyesen fogom bejelenteni a végleges javaslatokat a költségvetési hiány csökkentésének témájában egy hónapon belül”
– jelentette ki a kormányfő.
Hozzátette: a kabinet elsősorban az államon akar spórolni, és csak utána következik a lakosság. A kormányzó ötpárti jobbközép koalíció 2021 végén vette át a hatalmat, és az egyik célja, hogy csökkentse az államháztartási hiányt, azonban az orosz–ukrán háború keresztülhúzta Prága számításait.
A deficit jóval az európai uniós átlag alatt van, de az elmúlt években az egyik leggyorsabb ütemben nőtt a blokkban: a hiány 2020-ban rekordot döntött 420 milliárd koronával, míg tavaly 375 milliárd koronát tett ki, idén pedig 295 milliárdos deficitet terveznek. A tervek szerint a cseh energiasapka idén legfeljebb 200 milliárd koronába (8,79 milliárd dollár) kerül majd. Az ország közben több problémával is szembesül.
Kapcsolódó cikkeink
Colliers: a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülése folytatódott az első negyedévben
Az első negyedévben folytatódott a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülése: a…
Tovább olvasom >Tavaly 20,9 millió hektoliter sört főztek a cseh sörgyárak
Tavaly 20,9 millió hektoliter sört főztek a csehországi sörgyárak, ami…
Tovább olvasom >Házisörfőzők Nemzetközi Versenye szombaton a Főzdeparkban
Ingyenes programok, főzdetúrák és kilenc ország legjobb házisörei várják az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Orbán Viktor: az árréscsökkentést új termékekre is be fogjuk vezetni, ha szükséges
Az árrésszabályozást fenn kell tartani, mert az indokolatlan áremelésekkel szemben…
Tovább olvasom >Egészséges, rostban és fehérjében gazdag húskészítményeket fejlesztettek ki Debrecenben
Új, egészségvédő, rostban és fehérjében gazdag, egyedi bioaktív hatóanyagokat tartalmazó…
Tovább olvasom >A német kiskereskedelmi forgalom csökkent áprilisban havi szinten
Németországban reálértéken 1,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom áprilisban havi…
Tovább olvasom >