A búza termésátlaga a tavalyihoz képest 36 százalékkal nőtt
A kalászos gabonafélék aratása szinte befejeződött 2023. augusztus 13-ig, a tervezett 1 millió 619 ezer hektárból 1 millió 602 ezer hektáron végeztek a betakarítással.

(Fotó: Pixabay)
A termelők összesen 8,4 millió tonna gabonát arattak, melynek 68,4 százaléka búza, 27 százaléka árpa volt. Az őszi búza betakarított területe 1 millió hektárt, termésmennyisége 5,7 millió tonnát tett ki, termésátlaga a tavalyihoz képest 36,5 százalékkal nőtt, országosan 5,8 tonna/hektár volt. Őszi és tavaszi árpából összesen a tavalyinál 24,9 százalékkal nagyobb területről, 416,3 ezer hektárról 52,8 százalékkal több termést, közel 2,3 millió tonnát takarítottak be.
A meggy, a kajszi és az őszibarack is többet termett
A meggy szedése a végéhez közeledett a jelentés napján. A meggytermés országos átlaga 16,6 százalékkal nagyobb a tavalyinál, 7 tonnát tett ki hektáronként. Míg Nógrád vármegyében mindössze 0,6 tonna meggy termett hektáronként, addig Heves vármegyében 11,2 tonna termésátlagot értek el a gazdák. A kajszi termésmennyisége 6,4 ezer tonna körül alakult, a 2022. évi össztermés mindössze ötödét tette ki, termésátlaga elérte az 1,3 tonnát hektáronként. Az őszibarack szedése a jelentés időpontjában 87,8 százalékon állt, a termésátlag az előző évhez képest mintegy harmadával nőtt, 7 tonna/hektár volt.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
NAK: az áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak
Az áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak számos gyümölcsösben. A gazdálkodók…
Tovább olvasom >Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú állattartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025.…
Tovább olvasom >Órákon belül felszámolják a rábapordányi telepet, de a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezettsége kell
Órákon belül felszámolják a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Bizalomzuhanás a globális gazdaságban az amerikai vámháború nyomán
A világgazdaság vezető szereplőinek gazdasági bizalmi indexei jelentősen romlottak az…
Tovább olvasom >Bioélelmiszerek a közétkeztetésben a IV. Magyar Gasztronómia Napján
2025. április 26-27-én tartják a IV. Magyar Gasztronómia Napját. A…
Tovább olvasom >Díjazták a hazai közreműködésű upcycling modellt – új korszak kezdődhet az élelmiszerkereskedelemben
A Cseh és Szlovák Fenntarthatósági Csúcstalálkozón a Rohlik.cz és a…
Tovább olvasom >