A Brexit miatt is kivárnak a tőzsdére lépéssel a cégek
A geopolitikai és kereskedelmi bizonytalanságok miatt világszerte csökkent a tőzsdei bevezetések (IPO) száma – derül ki az EY globális részvénykibocsátási trendeket elemző negyedéves jelentéséből. A vállalatok egyelőre kivárnak, de akár már idén új lendület kaphatnak a tranzakciók.
A fő részvényindexek kedvező alakulása ellenére a folyamatban lévő geopolitikai és kereskedelmi feszültségek továbbra is óvatosságra intik a befektetőket. 2019 első három hónapjában a tőzsdei bevezetések száma 199-re, az egy évvel korábbi időszak eredményének közel felére (41%) csökkent. A kibocsátásból származó bevételek összege pedig csupán 13,1 milliárd dollárt ért el, ami 74 százalékos visszaesést jelent 2018. első negyedévi adataihoz képest.
Az Egyesült Államok, Kína és Európa közötti kereskedelmi problémák, illetve a Brexit körüli bizonytalanságok az elmúlt időszakban tovább fékezték az IPO-tevékenységet. A nagy európai gazdaságok lassú növekedésének kockázata ugyancsak közrejátszott abban, hogy a kontinensen mindössze 23 tőzsdei bevezetésre került sor, együttesen alig 400 millió dollár értékben.
„Jelentős számú tőzsdére érett társaság várakozik részvénykibocsátásra világszerte. Ha 2019 második negyedévében ezek közül sikeresen megvalósul legalább egy nagy értékű bevezetés, már az elegendő lenne ahhoz, hogy elmúljon a globális IPO-piacok bizonytalansága” – mondta Geist Ferenc, az EY tranzakciós tanácsadással foglalkozó üzletágának szakembere.
Az idei első negyedévben a technológiai, az egészségügyi és az ipari szektor adta az IPO-tranzakciók több mint felét (51%), illetve a bevételek 42 százalékát, összesen 5,4 milliárd dollárt. Ezek közül is a technológiai szektor érte el a legmagasabb bevételt 2,1 milliárd dollárral.
Kapcsolódó cikkeink
Csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek…
Tovább olvasom >Agóra-Vízió: A Magyar Termékek iránt a jövőben sem csökken majd a kereslet
Rendkívül sikeres 10. jubileumi konferenciát tartott a Magyar Termék Nonprofit Kft.…
Tovább olvasom >Kibervédelem: szankcionálhatják a figyelmetlen hazai cégeket
Október 18-án élesedett a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >