A borászok Kossuth-díja: Légli Ottó az Év Bortermelője 2010-ben
„Hiszek abban, hogy ha természetes módon közelítünk a helyhez, ahol élünk, dolgozunk, az meglátszik munkánk minőségén és a boron” – fogalmazott Légli Ottó 2010. december 3-án Budapesten a Magyar Bor Akadémia (MBA) sajtótájékoztatóval egybekötött rendezvényén, melyen nyilvánosságra hozták, ki az Év Bortermelője Magyarországon a 2010-es esztendőben.
Az immáron huszadik alkalommal megrendezett szavazáson a Balatonboglári borvidéken gazdálkodó 51 éves borász, Légli Ottó érdemelte ki a címet. 33 hektárjából jelenleg 31 hektáron nevel szőlőt (két hektárja „rekonstrukció alatt”), melyből csaknem nyolc hektáron Chardonnay terem, 5-5 hektáron Rajnai rizling és Olaszrizling, 3,6-en pedig Sauvignon blanc. Az eredményhirdetés napjára 2009-es Chardonnayval lepte meg a jelenlévőket, köztük a szavazást évről évre megszervező MBA vezérkarát.
Zilai Zoltán főtitkár bevezetőjében büszkén említette, hogy az Év Bortermelője cím nagy rangot vívott ki magának mind a vendéglátásban dolgozók, mind a borfogyasztók körében, és az elismerést ma már méltán nevezik a borászok Kossuth-díjának. Dr. Kállay Miklós elnök azt hangsúlyozta, hogy az idei címért versengő öt jelölt egyszerre képviselte a folytonosságot, és a megújulást, hiszen közülük hárman már a tavalyi szavazás alkalmával is a legjobb öt között szerepeltek. Légli Ottó 2009-ben is jelölt volt, csakúgy, mint Gálné Dignisz Éva a Kiskunsági borvidékről és Vida Péter a Szekszárdi borvidék képviseletében. Mellettük új jelöltként Áts Károly (Tokaji borvidék) és Dúzsi Tamás (Szekszárdi borvidék) képviselte az friss arcokat.
Az MBA 2010-ben is szigorú szabályai szerint, két fordulóban szavaztatta meg a szakembereket, kiket tartanak az ország legjobb bortermelőinek. Előbb az akadémia nyolcszáz szakmabeli címére postázta a felkérést: írják meg, kiket tekintenek a legjobb munkát végző hazai borászoknak. Az öt legtöbbször említett lett az MBA öt jelöltje, akik közül a 141 akadémiai tag állíthatta sorrendbe a jelölteket. 111-en küldték vissza javaslatukat, s ez alapján dőlt el a szavazás végső sorrendje.
Az indoklás szerint e díj nem csupán egyetlen bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem azt, hogy a nyertes bortermelő évek óta kiemelkedő teljesítményt nyújt, borainak minősége folyamatosan kiváló, amit magyar és nemzetközi elismerések egyaránt bizonyítanak. Légli Ottó évi 1200 hektoliter bort termel, melynek kilenctizede belföldi piacra jut, a többi Angliába, az Egyesült Államokba és Szlovéniába. A borász a Kertészeti Egyetem Főiskolai Karán szerezte meg diplomáját, majd a Balatonboglári Állami Gazdaság Kísérleti Telepének vezetője lett. 1989-ben alapította meg saját borászatát, ma is azt irányítja. Az eredményhirdetést követően meghatottan mesélte, hogy Szőlőskislakon született, szőlőültetvényei is itt, illetve Szőlősgyörökön találhatók, és úgy érzi, munkája során egyben az itteni közösséget és a szőlőbirtokok sokaságát is képviseli. Feladatának tekinti, hogy a roppant gazdag adottságú Kárpát-medence értékeit a szőlő és a bor segítségével bontsa ki. Annyira szerelmese a tájnak, hogy még ilyenkor, télvíz idején is szinte naponta jár ki a szőlőbe, hogy megnézze, minden rendben van-e. Biztos abban, hogy a boglári táj még sok szép bort ad a világnak.
Fotó és szöveg: Falus Tamás
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A SPAR Magyarország is letette a névjegyét Budapest egyik legnagyobb hazai gin fesztiválja mellett
A IV. Gin Market Budapest minden eddiginél több kiállítóval, impozáns…
Tovább olvasom >Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Employer Branding az AI és a GenZ-k korában konferencia: A folytatás
2024. november 27-én a Pasaréti Közösségi Házban került megrendezésre a…
Tovább olvasom >