A befektetők szemében felértékeli a céltársaságot az ESG-érettség
A megkérdezett befektetők nyolcvankét százaléka nyilatkozott úgy, hogy az ESG témaköröket jelenleg is vizsgálják a tranzakciós folyamatok során, 67 százalékuk pedig felárat is fizetne egy olyan céltársaságért, amely érett és összehangolt ESG stratégiával rendelkezik.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/12/sustainability-g534382482_1920-300x200.jpg)
(Fotó: Pixabay)
Egy – Európában, Közel-Keleten és Afrikában tevékenykedő több mint 150 befektető körében végzett –friss KPMG felmérés szerint a befektetők aktívan integrálják befektetési döntéseikbe a Környezeti, Társadalmi és Vállalatirányítási (ESG) szempontokat. Mi több, a felmérés eredményei szerint közel megduplázódik azon befektetők aránya, akik a jövőben ESG átvilágítást terveznek végezni a tranzakciós folyamat részeként, míg azok aránya, akik nem fognak ESG átvilágítást készíttetni, mindössze öt százalékra csökken. A KPMG által elvégzett, a napokban közzétett KPMG 2022 EMA ESG Due Diligence Study című tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a befektetők nagy része (67%-a) hajlandó felárat fizetni az olyan céltársaságokért, amelyek magas szintű ESG érettséget mutatnak azon területeken, melyek a befektetők ESG stratégiáiba illeszkednek. A befektetők közel ötöde nyilatkozott úgy, hogy öt százalékos, vagy ennél magasabb prémiumot lenne hajlandó fizetni.
“A fenntarthatóság egy meghatározó megatrenddé alakult, amely világszerte hatással van a vállalkozások működésére, ez alól pedig a tranzakciós piac sem kivétel. A KPMG irodák tapasztalatai alapján a befektetők minden régióban és minden ágazatban aktívan beépítik az ESG szempontokat befektetési döntéseikbe” – állapította meg Szabó István, a KPMG CEE régió fenntarthatósági vezetője. “Arra kell számítanunk, hogy az ESG átvilágítás egyre általánosabbá válik a tranzakciók keretében is.”
A KPMG tanulmány eredményei alapján azonban az is megállapítható, hogy az ESG átvilágítás tartalma kapcsán nincs egyetértés
A céltársaságok nem mindig képesek megfelelő minőségű adatokat vagy dokumentációt szolgáltatni. Ennek következtében, a szakemberek gyakran ütköznek nehézségekbe a megállapításaik, illetve az azokhoz kapcsolódó pénzügyi hatások és értékteremtési lehetőségek számszerűsítése során.
“A befektetők számos kihívással szembesülnek az ESG átvilágítás tranzakciós folyamatba való beépítése során” – mondta Clive Adendorff, az EMA ESG Hub COO partnere. “Az ügyfelek tudni akarják, »hogy mi számít jónak« a versenytársaikhoz és a piaci elvárásokhoz viszonyítva. Ezen felül meg akarnak győződni arról, hogy a kockázatok mellett teljes rálátással rendelkeznek a potenciális lehetőségekről is.”
A KPMG 2022 EMA ESG Due Diligence Study a felmérések és a befektetőkkel végzett személyes interjúk eredményeit kielemezve von le következtetéseket arról, hogy a tranzakciós döntéshozók milyen tevékenységet folytatnak az ESG területén. A szerzők arra jutottak, hogy a gyakorlott, ESG átvilágítást végző szakértők összehangolják az átvilágítás során elvégzett eljárásokat az átfogó vállalati ESG stratégiával, illetve az ESG átvilágítás megállapításait összekapcsolják a tranzakció zárása utáni intézkedésekkel.
A kockázatok elkerülése fontos – de a kockázatok elkerülése mellett a gyakorlott ESG átvilágítással foglalkozó szakemberek inkább az ESG-vel kapcsolatos, a tranzakció zárása utáni értékteremtési lehetőségekre helyezik a hangsúlyt” – mondta Szabó István, KPMG CEE régió fenntarthatósági vezetője. “A potenciális lehetőségek korai felismerésében monetáris értéket látnak, így befektetnek azon folyamatokba, melyek a lehetőségek feltárására irányulnak.”
A világ egyik vezető tranzakciós tanácsadójaként és fenntarthatósági tanácsadást nyújtó szolgáltatójaként, a KPMG tanácsadói hozzá tudnak járulni a tranzakciók és az ESG szempontok összekapcsolásához, és élen járnak e gyorsan fejlődő területen zajló fejlesztésekben. Számos, vezető stratégiai és pénzügyi befektetővel dolgoznak együtt annak érdekében, hogy azonosítsák és kidolgozzák az ESG-vel kapcsolatos tranzakciós stratégiákat és folyamatokat, amelyek megfelelnek a befektetők ESG-vel kapcsolatos egyedi igényeinek és céljainak.
“A felmérés eredményei alapján az ESG átvilágításoknak két fajtáját különíthetjük el: a dedikált (kifejezetten az ESG témaköröket célzó) ESG átvilágításokat, valamint a fragmentált ESG átvilágításokat, melyek során az ESG hatókörébe tartozó témaköröket relevancia szerint a pénzügyi, adózási, jogi, üzleti és műszaki átvilágítások keretein belül külön-külön vizsgálják” – mondta Pájer Ákos, a KPMG Magyarország Tranzakciós Tanácsadási csoportjának igazgatója. “Míg a stratégiai befektetők mindkét módszert alkalmazzák, addig a pénzügyi befektetők a dedikált ESG átvilágítást preferálják döntő többségben.”
Kapcsolódó cikkeink
KPMG: a magyarországi nagyvállalatok 78 százaléka készített tavaly fenntarthatósági jelentést
A legnagyobb 100 magyarországi nagyvállalat 78 százaléka készített tavaly fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fenntarthatósági trendek: mire figyeljünk 2025-ben?
2025-ben is erőteljes növekedés várható a vállalati zöld hitelek piacán,…
Tovább olvasom >KPMG: Megváltoztatja a játékszabályokat a mesterséges intelligencia a pénzügyekben
Egyre nagyobb teret nyer a pénzügyi területen a mesterséges intelligencia…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >