A Balatonon a vártnál kevesebben voltak
Idén az első hét hónapban, az egy évvel korábbihoz viszonyítva a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma egy százalékkal magasabb, a vendégéjszakák száma lényegében változatlan volt, a szálláshelyek árbevétele folyó áron stagnált.
A Központi Statisztikai Hivatal által nyilvánosságra hozott adatok szerint a turisztikai ágazatokban csak kevéssé mutatkoznak a gazdasági élénkülés jelei, a foglalkoztatottság adatai javulást, a beruházási és kereseti mutatók továbbra is elmaradást jeleznek az előző év azonos időszakához képest. A reálkereset I. félévi növekedése ellenére a belső kereslet továbbra is hanyatlik, így a belföldivendég-forgalom az előző évi alacsony bázishoz képest is csökkent. A külföldivendég-forgalom ugyanakkor élénkült 6 százalékkal, de ez is csak a 2006. évi teljesítmények közelébe hozta az ágazatot. A vendéglátás hat havi eladási forgalma is csupán 96 százaléka volt az előző év azonos időszakinak.
2010. január–júliusban 1 millió 842 ezer külföldi vendég 5 millió 138 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt emelkedett: hat, illetve két százalékkal, az előző év azonos időszakához képest.
A külföldivendég-forgalom jelentős részét realizáló szállodákban, a magasabb kategóriákban (öt-, négycsillagos egységek) jelentős növekedést jelentettek a szálláshelyek, a vendégek száma egyötödével, a vendégéjszakák száma 12–18 százalékkal bővült.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 2 millió 185 ezer belföldi vendég 5 millió 351 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 3, az éjszakák száma 1 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához mérten.
A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 2010 első hét hónapjában 8 százalékkal esett vissza, amit a külföldi és belföldi forgalom hasonló mértékű csökkenése okozott. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága eltérő képet mutat. A megfigyelt időszakban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma 8 százalékkal csökkent, míg a wellness-szállodákban – részben a kapacitás növekedése következtében – másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma az elmúlt év azonos időszakához képest.
Budapesten – a balatoni üdülőkörzettel ellentétben – zömében a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően 6 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma.
A 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma jelentősen emelkedett (12, illetve 13 százalékkal).
Január–júliusban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 43 százalékos volt (két százalékponttal magasabb, mint 2009 azonos időszakában).
A szálláshelyek összes árbevétele – stagnáló vendégforgalom mellett – az előző évihez hasonlóan alakult. A kereskedelmi szálláshelyek 2010. január–júliusban összesen 126 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 69 milliárd forint volt.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >