A 2014-es választások után épülhet ki az egységes betétdíjas rendszer

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 09. 18. 11:26

A VM a 2014-es választásokat követően vezetné be az egységes betétdíjrendszert, mely 10 milliárd forintos beruházással évi 90-100 milliárd forintos forgalmat generálna – mondta Illés Zoltán környezetügyi államtitkár a Magyar Hírlapnak. Az egységesen 30 forintos betétdíjat egyaránt kivetnék az üveg- és a PET-palackokra, a műanyag joghurtos poharakra és az ásványvizes palackokra is.

petIllés szerint ez a lépés jelentős környezetvédelmi hasznot termelne, és a fenntartása nem terhelné sem a költségvetést, sem a fogyasztókat, mert a palackokat vissza lehet váltani.

A rendszer kialakítását az állam automata gépek telepítésével oldaná meg, ezek automata üzemmódban szelektálnak a bedobott palackok között, és választják ki, mekkora betétdíj jár. Egy ilyen berendezés bekerülési költsége azonban minimum 3 millió forint, így a 10 milliárd forint aligha elégítene ki minden automataigényt, ráadásul a berendezések helyigénye is igen nagy.

Ami a legfurcsább, s feltehetően korábban szakmai anyagokban sem szerepelt, az a joghurtos poharak bevonása a betétdíjas rendszerbe.

A betétdíjas rendszer kötelezővé tételének várható előnyei leginkább a PET-palackok esetében érvényesülhetnek. Évente mintegy másfél milliárd PET-palack kerül forgalomba, melyből legalább 48 tonnából csomagolási hulladék lesz. Hazánkban a szelektív hulladékgyűjtés térnyerése ellenére is alig éri el a 20 százalékot a visszagyűjtési szint, míg Németország és Belgium 80 százalék feletti eredményekkel dicsekedhet.

Ha a betétes csomagolást kötelező lesz visszaváltani, csökkenni fog az egyutas csomagolású hulladékok mennyisége, azaz kevesebb lesz az olyan csomagolás, amit visszaváltanak, de nem töltik újra. Emellett nem lesz szükség annyi új palackra és a szelektív hulladékgyűjtésbe még be nem vont területeken is elérhetővé válhat a visszagyűjtés – vázolta a hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő szakember, hozzátéve, hogy az átállás nagy beruházási költségei és a rendszerműködtetési költségek rizikót jelentenek. (hvg.hu, Szabó M. István)

Kapcsolódó cikkeink