A 17 százalékos hús áfa csökkentésből bőven jutna a fogyasztóknak is
A mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripari szakmai szervezetek már régóta szeretnék elérni, hogy az élelmiszerek, Európában messze legmagasabb szintű áfáját mérsékeljék. A várható árcsökkenés miatt növekedne a fogyasztás és a hazai gazdálkodók és az élelmiszeripar versenyhátrányát csökkentené, ráadásul az elvonás mérséklése miatt az ágazatban 30-80 százalékosra becsült fekete gazdaság is visszaszorulna. Többen úgy vélik, ha a kormány januártól végrehajtaná, a Lázár János, Miniszterelnökséget vezető államtitkár által bejelentett 17 százalékos hús áfa-mérséklést, akkor ez főként a kereskedők hasznát szolgálná, ahogy 2006-ban, amikor 25-ről, 20-ra változtatták az áfát, és az a kedvezmény a pénztárgépekben gyakorlatilag eltűnt.
Az Európai Unióban csak három áfa kulcs engedélyezett, így ha a kormány januártól egy új, 10 százalék körüli kulcsot akar bevezetni a sertés és baromfihúsokra, ahogy ezt Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár bejelentette. Ha ez megtörténne, akkor az uniós szabályok szerint a jelenlegiek (27-,18-,5-, 0 százalék) egyikét meg kell szüntetni. Gőgös Zoltán szocialista országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján az államtitkár javaslatára azt mondta, a szocialisták továbbra is úgy látják, hogy minden alapvető élelmiszer – vagyis a pékárú egy része, a tej, tojás, a sertés, csirke, pulykahús, az édesvízi halak, továbbá a Magyarországon termő zöldségek és gyümölcsök – áfáját csökkenteni kell.
Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség titkára szerint a 17 százalékos áfa tömeg már olyan jelentős mérték, amely mindenképpen csökkentené a fogyasztók kiadásait. Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a fogyasztói árak is csökkennének – ha nem is 17 százalékkal –, hiszen az egyes kereskedelmi vállalatoknál, az árcsökkenés miatti forgalomnövekedés költségnövekedéssel jár, amit ellensúlyozni kell. Ettől függetlenül a verseny miatt árcsökkenésre számít, hiszen a piac egyes nagy szereplői bizonyára mérséklik az árakat, amit a többieknek is követni kell. Ugyanakkor a piac mindenképpeni tisztulására számít, hiszen a csalók, feketézők számára a 27 százalékos áfa ellopása igen vonzó, a fogyasztói ár 10 százaléka ugyanakkor már nem ilyen csalogató. Elmondta azt is, hogy hosszabb távon a legális húsforgalom növekedésével számolnak, ami viszont a húsfeketézés visszaszorulásával és az online pénztárgépek miatt, mindenképpen a költségvetés bevételeit növeli. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >