6 FMCG márka a legszeretettebb 10 között – videóinterjúinkkal
A kommunikáció, az egészséges táplálkozás és a kényeztetés márkáit vinnék magukkal a magyarok egy márkanélküli távoli szigetre. Márkák rangsorolásával kapcsolatos kutatás eredményeit publikálta a nemzetközi piackutató cég, a Millward Brown. Az eltérő termékkategóriákat értékelő felmérés 1000 magyar megkérdezett véleménye alapján született és külön vizsgálta a férfiak,nők, szinglik vagy épp a „geekek”márkaviszonyulását. A legszeretettebb márka 2013-ban a Pöttyös lett.
A marketingeseknek és a kutatóknak nincs könnyű dolga, ha egymástól eltérő termékkategóriákban szereplő márkák erejét, „a fogyasztó fejében” kivívott pozícióját kell összevetni. Ezzel szemben a való életben naponta hozunk olyan döntéseket, élünk meg olyan helyzeteket, amikor egymástól távoli, helyettesítő viszonyban közel sem levő termékkategóriák szereplőiről alkotunk véleményt.Előfordul, hogy egy adott bank valamiért kedvesebb nekünk, míg esetleg egy szupermarketláncról, vagy mosóporról hallani sem szívesen hallunk. A kategóriákon átívelő márkahűséget jól érzékelteti, hogy sokan „gyűjtik” adott gyártó termékeit, van olyan fogyasztó, aki kifejezetten szívesen látja a tévéje logóját a hűtőgépén, porszívóján, vagy éppen a kávéfőzőjén.
Noha leggyakrabban azonos termékkategóriák szereplői között fejezzük ki állásfoglalásunkat márkaválasztásunkkal, könnyen belátható, hogy nem ördögtől való a márkákat önmagukban, a kategória nélkül összevetni. Egyszerűen vannak olyan márkák, amelyek kedvesebbek nekünk, közelebb állnak hozzánk, még ha nehéz is pontosan megfogalmazni a közelség mibenlétét.
Az izgalmas kutatásból látványos eredmények születtek. A listát a nagy nemzetközi márkák uralják, de a dobogó legfelső fokára a Pöttyös állhatott fel, kevéssel maga mögé utasítva a Facebookot és a Google-t. Az összesített TOP10-be a klasszikus magyar márkák közül a Pick és a Szentkirályi került még be.
Nyeste Dániel, a FrieslandCampina marketing igazgatója a győztes Pöttyös sikertényezőiről nyilatkozott a Trade magazinnak.
Az izgalmas feladat során a fogyasztók a legkevésbé sem jöttek zavarba a nagyon eltérő termékkategóriák gyártói láttán. Az online világ óriásai mellett a technológiai cégek és az élelmiszermárkák békésen megfértek a fogyasztók szívében a TV csatornákkal, vagy éppen a mosóporokkal együtt.
Kissé szomorú utóízű tanulság, de példázza a fogyasztói kötődés jelentőségét, hogy bár nem érte utol a nagy márkákat, de közkívánatra a Malév is „felröppent” a fogyasztók listájára.
A techrajongóknak lehet érdekes adalék, hogy a manapság slágertémának számító Samsung – Apple párharcból idehaza a MillwardBrown kutatásában a koreai cég került ki győztesen.
Persze nem vagyunk egyformák:
A férfiak szívét az Pick és az Unicum mellett jó néhány sörmárka is igencsak megdobogtatja, míg a hölgyeknél a Milka-Danone-Ariel trió szerepelt az összesített eredménynél kedvezőbben. Körükben egyébként az abszolút első helyen a Pöttyös, míg a férfiaknál a Google végzett.
Az eredmények üde színfoltja, a szinglik – nem szinglik csatájában az előző csapatban diadalmaskodó Facebook, amelyet a nem egyedülállók körében 5 hellyel előz meg a Pöttyös.
A hazai tőzsdei favoritok jellemzően megosztóan viselkedtek. Az OTP és a MOL például „hideget-meleget” egyaránt bőven kapott
Mit fejez ki a rangsor?
Virágh Miklós, Group Account Director, Millward Brown:
„Elsősorban fogyasztói ragaszkodást. Mondhatjuk, hogy az a márka, amelyik előrébb van, az közelebb áll a fogyasztók szívéhez. Szól arról, hogy kiket nem cserélnénk el szívesen, melyek azok a márkák, amelyeket akkor is szeretnénk a közelünkben tudni, akkor is szeretnénk találkozni velük, ha minden megváltozik körülöttünk.”
Virágh Miklós, a Millward Borwn Group Account Managere a kutatást és az eredményeket mutatta be.
Valakit talán meglep, de nem volt jellemző az utálkozás. Sokan mondják rólunk, hogy hajlamosak vagyunk keseregni és azt kívánni, hogy „dögöljön meg a szomszédé is,” de a legtöbben mégis jóval több olyan márkát választottak ki, akiket magukkal vinnének, mint „akik előtt lezárnák a sorompót”.
A Millward Brown,az ún. Noé-teszt segítségével 1000 felnőttet kérdezett meg, akik közel 70 előre felkínált és tetszőleges számú szabadon választott márka közül nevezték meg a szívükhöz közel és kevéssé közel állókat. „Az eredmények számításánál figyelembe vettük, a márka-poligámia ill. monogámia arányát, vagyis azt hogy mennyire nagy a fogyasztó szíve, mennyire foglal el ott kizárólagos szerepet az adott márka. A „márkaundort” sem felejtettük ki a képletből, ki lehetett választani azokat a márkákat, amelyektől a legszívesebben megszabadulnánk, ha tehetnénk.”
A Noé tesztről
A vizsgálat során a márka ismertségen felül 4 kérdést teszünk fel a fogyasztónak.
Először kellett azokat a márkákat kiválasztani, amelyeket akkor is szeretnének, hogy számukra hozzáférhetők maradjanak, ha egy távoli hipotetikus országba költöznének, ahol egyetlen idehaza elérhető márka sem kapható.
Azzal folytattuk a preferenciák felmérését, hogy a „poggyászba került” tetszőleges számú márka közül ki kellett választani egyet, amelyeket akár a többi kedvelt márka rovására is becsomagolnának.
A teszt másik felében a szándékosan itthon hagyni kívánt márkák esetében választhattak ki a megkérdezettek előbb tetszőleges számú-, végül egyetlen márkát.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Kacsából és a libából nagyjából ilyenkor esszük meg az éves mennyiséget
Hazánkban a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi…
Tovább olvasom >A vásárlókkal együtt segít a Lidl
A Lidl Magyarország a Baptista Szeretetszolgálat karácsonyi adománygyűjtő kampányához csatlakozott,…
Tovább olvasom >A brazil nap íze minden kortyban: új Single Origin kávét vezet be az OMV
Új taggal bővült az OMV kávékínálata: a VIVA Single Origin…
Tovább olvasom >