5G és agrár drónok: ezekhez is érteniük kell a mai agrárszakembereknek
A digitális technológia hatalmas lehetőséget jelent a mezőgazdaságnak, mert a hatékonyság növelése mellett környezetkímélő megoldásokat tesz lehetővő. Egyúttal azonban új igényeket is támaszt az agrárképzéssel szemben. Annak érdekében, hogy további előremutató innovatív megoldások születhessenek, a K&H idén is meghirdette a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázatot, amely a fiatal agrárszakemberek korszerű elképzeléseit, kutatásait támogatja.
A mezőgazdaságban is teret hódítanak az olyan innovatív eljárások, technológiák, amelyek nem csak hatékonyak, de ezeknek köszönhetően környezetkímélő módon kezelhetőek az agrárium olyan jelentős problémái, kihívásai, mint a kártevők elszaporodása, az élelmiszerhiány vagy a speciális táplálkozási igények kiszolgálása. „A Digitális Jólét Nonprofit Kft. adatai alapján hazánkban a gazdasági termelésben összességében legalább 60%-os termelési hatékonyságjavulást fognak eredményezni a digitális megoldások a közeljövőben, ami az agrárium jövője szempontjából meghatározó” – mondta el Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztályának vezetője.
Jön az 5G a mezőgazdaságban
Napjaink egyik legmeghatározóbb technológiai újítása, az 5G, a mezőgazdaság számára is rendkívül hatékony megoldásokat tesz lehetővé. A technológiának köszönhetően a digitalizált üzemek pár óra alatt akár egy teljesen új termék gyártására szervezhetők át, hatékonyabbá téve ezzel a termelést. A növénytermesztésben sokkal gyorsabbá és eredményesebbé válik a tápanyagellátás, a növényvédelem, valamint az öntözés. Mindez nagyban hozzájárul az egészségesebb élelmiszerek előállításához is, illetve a környezetszennyezés visszaszorításához.
Egyre komolyabb szerepet kapnak a drónok
Az elmúlt három évben Magyarországon egyre népszerűbb az agrár drónok használata. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint a dróntechnika várhatóan 5-8 éven belül akár teljesen átveheti az egyéb gépek szerepét a növényvédelemben. A digitálisan összegyűjtött adatok alapján előre jól meghatározott, megfelelő mennyiségű műtrágyát vagy rovarírtószert juttathatunk célzottan a növényeknek. A megfelelő időben és mennyiségben megvalósuló védekezés pedig jóval hatékonyabb lehet miközben a környezet terhelése is nagyban csökkenhet.
Az agrárszakemberek képzése is változik
A mezőgazdaság digitalizációja az agrárszakemberek képzésében is új követelményeket támaszt. 2017-ben indult el az első precíziós szakmérnöki képzés Mosonmagyaróváron, ami azóta az ország további nyolc egyetemén elérhető lett. A Szegedi Tudományegyetemen pedig már olyan kurzus is van, ami kifejezetten a drónos megfigyelést állítja a fókuszba. A precíziós agrárgazdálkodási szakmérnöki továbbképzésen részt vevők a digitális talajtérképezés, a műholdas és légi távérzékelés, a precíziós állattenyésztés és növényvédelem témaköreiben fejleszthetik tudásukat. A fenntartható precíziós kertészeti szakmérnöki kurzuson pedig a fogyasztói igényeket és az arra való termelői választ helyezik a középpontba.
Az idén meghirdetett K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjprogram célja is az, hogy anyagi támogatással segítse, ösztönözze a fiatal szakembereket arra, hogy aktív szerepet vállaljanak az agrárágazat fenntartható fejlődésének elősegítésében. „Innovatív pénzügyi intézetként elkötelezettek vagyunk az agrárium hosszú távú, fenntartható, környezetbarát fejlődése iránt. Kiemelt figyelmet fordítunk ezért a fiatal agrárszakemberek támogatására, hiszen az ő kezükben van az ágazat jövője. Idén a körforgásos gazdaságra fókuszálunk, így ebben a témakörben várjuk a fiatal, elhivatott szakemberek innovatív, digitális ötleteit” – tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztályának vezetője. Az ösztöndíjra PhD, mester-, valamint alapképzésen tanuló hallgatók egyaránt jelentkezhetnek szeptember 30-ig.
A pályázati kiírás itt érhető el:
https://www.kh.hu/csoport/fiatalok-oktatasa/fenntarthato-agrariumert-osztondijpalyazat
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >