48 milliárd forint vissza nem térítendő eszközbeszerzési támogatásra pályázhatnak a kkv-k
Negyvennyolcmilliárd forint vissza nem térítendő, eszközbeszerzési és technológiafejlesztési támogatásra pályázhatnak a mikro, kis- és középvállalatok a Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program keretében – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
A 8+1 pontból álló Demján Sándor Programon belül meghirdetett, vissza nem terítendő támogatást biztosító beruházásélénkítő programmal a kormány célja, hogy ezek a beruházások jól hasznosuljanak és támogassák a gazdaság növekedését – fogalmazott.
A Demján Sándor Program eddig bejelentett alprogramjai közül kiemelte, hogy november 1-től 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamata. A szerdán 100 milliárd forintos keretösszeggel elindított a Demján Sándor Tőkeprogramra már 50 cég adta le előregisztrációját.
Az „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programban 5-200 millió forint összegre pályázhatnak a cégek, amit objektív kritériumok alapján fognak elbírálni. A program várhatón nagy érdeklődésre tart majd számot – tette hozzá. A cégek számára az előregisztrációval lehetőséget biztosítanak, hogy adataikat még a pályázat januári indulása előtt feltöltsék a dsprogram.hu gyűjtőoldalon keresztül elérhető felületekre.
A programot lebonyolító Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) ügyvezetője elmondta, az eszközbeszerzési program célja, hogy a hazai tulajdonú mikrocégek és kkv-k beruházási aktivitása növekedjen és termelési kapacitása magasabb hozzáadott értékű termékekkel bővüljön.
A program mintegy 50 milliárd forintos keretösszeggel rendelkezik, és a mezőgazdaságon és élelmiszeripar területein kívül, az ország egész területén működő cégeket célozza. Támogatásra a legalább két főt foglalkoztató, kettős könyvvitelt vezető, és legalább két teljes lezárt üzleti évvel rendelkező mikro és kkv-k jelentkezhetnek.
Megjegyezte: 50 százalékos támogatási intenzitás mellett a maximálisan elérhető 200 millió forintos pályázati támogatással akár 400 millió forintos projektek megvalósulására nyílik lehetőség.
A támogatás fókuszában az eszközbeszerzés, valamint a vállalkozások működéséhez kapcsolódó digitalizációs és megújuló energiával összefüggő fejlesztések állnak – mondta.
Maximum 50 százalék erejéig lehet a forrásokat infokommunikációs fejlesztésre, illetve megújuló energiaforrást hasznosító technológiák telepítésére fordítani, így hőszivattyúk, energiatárolók telepítésére, viszont napelemes rendszerekre a támogatás nem használható fel. Kis- és nagyhaszongépjárművek vásárlása 25 millió forint felső határig lehetséges. A pályázati támogatás elszámolható immateriális javak beszerzésére – licenc, know-how, iparjogvédelem, valamint tanácsadás igénybevételére is, maximálisan 5-5 százalékos súllyal.
A pályázatok benyújtása szakaszosan történik, az előregisztráció már december 6-án megnyílik és 2025. január 13-tól lehet majd hivatalosan benyújtani a pályázatokat, legkésőbb január 31-ig, vagy a keretösszeg kimerüléséig.
Ismertette: a pályázati keretösszeg 200 százalékáig fogadják be a pályázatokat, ami azt szolgálja, hogy a legjobb pályázatok kerüljenek kiválasztásra, és ne a benyújtás gyorsasága számítson. Az értékelés transzparens pontrendszer alapján történik. Ebben többek között a projekt műszaki tartalma mellett a pályázó cég gazdasági, pénzügyi mutatóit értékelik.
A projektek megvalósítására a szerződéskötést követően 12 hónap áll rendelkezésre, amely indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható. A projekt megvalósítási időszak végén helyszíni ellenőrzésekre kerül sor. A fenntartási időszak három év, ennek végén a cégeknek egy záróbeszámolót kell benyújtani.
Az MGFÜ a pályázati adminisztráció egyszerűsítésére törekedett, hogy minimalizálják a benyújtandó dokumentumok körét, mondta hozzátéve, hogy lehetőség nyílik a pályázat beadása után egyszeri alkalommal hiánypótlásra.
Az NGM és az NGFÜ is arra számít, hogy mintegy 400-500 cég részesülhet majd támogatásban.
Kapcsolódó cikkeink
ESG: miért mindenki csak a nagyvállalatokról beszél?
Az ESG szempontok a fenntarthatóság kulcsfontosságú mérőeszközei. Mégis, amikor ESG-megfelelésről…
Tovább olvasom >Megtartották a 25. jubileumi Magyar Vállalkozók Napját
Jubileumi, 25. alkalommal rendezték meg a Magyar Vállalkozók Napja ünnepséget…
Tovább olvasom >Bajnokok építik a jövőt
„Az élelmiszeripar nemzeti bajnokai jelentik a jövő zálogát. Az általuk…
Tovább olvasom >További cikkeink
Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >Többféle ízesítésű MadeGood Bio Granola müzliszeletet hívott vissza a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország
Fémreszelék előfordulása miatt többféle ízesítésű MadeGood Bio Granola müzliszeletet hívott…
Tovább olvasom >