3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 12. 10. 13:16

Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan a fogyasztói árak idehaza. A friss adat egy árnyalattal magasabb annál, mint amit vártunk, de megegyezik a piaci konszenzussal. Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, miközben mi 0,4%-os emelkedést vártunk. Az éves maginfláció 4,5%-ról 4,4%-ra mérséklődött, ami valamivel kedvezőbb annál, mint amivel kalkuláltunk.

A havi árváltozás részletei alapján a fogyasztói kosárban 30%-ot meghaladó súlyú élelmiszerek főcsoportnál 0,9%-kal emelkedtek az árak, a megelőző hónapban látott 0,7%-os bővülést követően, mi kisebb mértékű drágulással számoltunk. Az üzemanyagárak 2,4%-kal emelkedtek novemberben, ami magasabb az általunk vártnál. A járműüzemanyagokat is tartalmazó, 19%-os súlyú egyéb cikkek főcsoportnál az októberi 0,2%-os emelkedés után 0,8%-os áremelkedést láthattunk. A háztartási energiaárak 0,4%-kal drágultak, 0,3%-kal kellett többet fizetni a szeszesitalokért és a dohánytermékekért. A ruházkodási cikkek áremelkedése 3%-ról 0,9%-ra jött le, a tartós fogyasztási cikkek esetében pedig 0,3%-os árcsökkenést regisztrált a KSH. A szolgáltatások díja átlagosan 0,2%-kal nőtt a vizsgált hónapban. A legutóbb 6,8%-kal csökkenő telefon-és internetszolgáltatások ára nem változott novemberben, ami megfelelt várakozásunknak, mivel a nagy csökkenést okozó szolgáltatáscsomag továbbra is a korábbi feltételek mellett érhető el. Az üdülési szolgáltatások ára 0,3%-kal mérséklődött.

Kilátások

A novemberi adat emelkedéséhez a bázishatás is hozzájárult, hiszen tavaly novemberben stagnáltak az árak havi összevetésben. Ezúttal még a jegybanki toleranciasávban maradt az infláció év/év rátája, de idén decemberben a bázishatások miatt 4,3%-ra várjuk az éves drágulási ütemet. A jövő évre várt átlagos inflációs várakozásunk 3,8%, amiben szerepet játszik a forint közelmúltban látott gyengülése is. A gyenge GDP az inflációt hűti, ugyanakkor az érdemben 400 fölé kerülő EURHUF árfolyam egyre markánsabb inflációs kockázatokat jelent (az év eleje óta számolt átlagos árfolyam még mindig csak 394 körül jár), ahogyan a minimálbér-emelés is árfelhajtó hatású. A vártnál rosszabbul alakuló GDP-növekedés miatt azonban a gazdaság ciklikus pozíciója még inkább dezinflációs hatásúvá válhatott, emiatt pedig nem várjuk, hogy jövőre éves átlagban meghaladja az infláció a 4%-ot (egyes hónapokban kismértékben ezen szint fölé emelkedhet).

Készítették:

Balog-Béki Márta, szenior tőkepiaci elemző (Balog-Beki.Marta@mbhbank.hu)

Árokszállási Zoltán, Elemzési Centrum igazgató (Arokszallasi.Zoltan@mbhbank.hu)

Kapcsolódó cikkeink