33 milliárd forint maradt a MOHU-nál a visszaváltatlan palackok után – de nem profitálhatnak belőle

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 03. 12:05

A 2024-es év első felében közel 33 milliárd forint bevétele keletkezett a MOHU-nak az italos palackok visszaváltási rendszeréből (DRS), mégsem beszélhetünk nyereségről. A Mol leányvállalata a jogszabályok szerint nem használhatja szabadon ezt az összeget: a rendszer működtetésére, fejlesztésére, illetve a késleltetett visszaváltások fedezetére kell fordítania azt – hangsúlyozta a vállalat több alkalommal, legutóbb a 24.hu és a Telex megkereséseire reagálva.

A magyar DRS rendszer – amelyben minden egyutas italcsomagolás után 50 forintos visszaváltási díjat fizetnek a gyártók a MOHU-nak – jelentős különbséget mutat az európai modellekhez képest. A díjat a fogyasztók csak akkor kapják vissza, ha visszaviszik a palackot, így minden vissza nem váltott csomagolás után az összeg a MOHU-nál marad. Mivel 2023-ban 1,2 milliárd italcsomagolásra vetettek ki betétdíjat, de ezek közül csak mintegy 800 milliót váltottak vissza, a fennmaradó 400 millió darab 50 forintja körülbelül 20 milliárd forintot jelentett. Ehhez adódik hozzá az azóta piacra került, de még nem visszaváltott csomagolások után keletkező többletbevétel is.

Pethő Zsolt, a MOHU vezetője szerint azonban „félreértés azt gondolni, hogy a vissza nem váltott csomagolások díja a MOHU-t gazdagítja”. A visszaváltások aránya időben is egyenetlen: karácsonykor és szilveszterkor sok ital fogy, de a visszaváltás gyakran csak hetek-hónapok múlva történik meg. A cég ezért külön, 18,7 milliárd forintos céltartalékot képzett a 2024-ben megvásárolt, de 2025-ben visszaváltott palackokra.

Ezzel párhuzamosan a MOHU további 7,87 milliárd forintos tételt tart nyilván nyitott tartozásként üzleti partnerei felé – ezek a visszaváltási díjakkal kapcsolatos kötelezettségek, amelyek az év végére maradtak nyitva.

A társaság hangsúlyozza, hogy a rendszer beindítása és működtetése jelentős beruházásokat igényelt: az automaták előfinanszírozása önmagában több mint 50 milliárd forintba került. A MOHU jelenleg több mint 3000 automatás visszaváltási pontot üzemeltet, kézi visszaváltásra pedig 1800 településen van lehetőség – főként kisebb boltokban. Ugyanakkor a hatályos szabályozás szerint minden ezer főnél nagyobb településen kötelező lenne biztosítani a visszaváltási lehetőséget, ám a 24.hu és a Szabad Európa információi szerint ez nem teljesül maradéktalanul: 143 ilyen méretű településen jelenleg nincs működő DRS-pont.

A rendszer visszaváltási aránya a MOHU szerint dinamikusan javul: az első öt hónapban már közel 1,1 milliárd palackot váltottak vissza a magyar fogyasztók, az év végére ez a szám elérheti a 2,5 milliárdot. Az arány időarányosan meghaladja a 80 százalékot, és a cég célja, hogy a 2026-os harmadik év végére elérje a 90 százalékos visszaváltási szintet. A legnagyobb arányban a műanyag palackokat váltják vissza, ezt követik a fémdobozok, majd az üvegek.

A MOHU adatai alapján a magyar DRS-rendszer felfutása nemzetközi összevetésben is gyorsnak mondható. A kérdés azonban az, hogy a kötelező célok teljesítése mellett sikerül-e minden fogyasztóhoz ténylegesen eljuttatni a visszaváltás lehetőségét – hiszen hosszú távon nemcsak a pénzügyi egyensúly, hanem a környezeti célok elérése is ezen múlik.

Kapcsolódó cikkeink