2,3 milliárd euró aktívumot termelt a szolgáltatások külkereskedelme
A szolgáltatások euróban számított exportja 1,4 százalékkal, importja 1,8 százalékkal nőtt az idei második negyedévben az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 2,341 milliárd eurót tett ki, 17 millió euróval nőtt a múlt év azonos időszakához mérve – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az export értéke 6,6 milliárd euró (2,1 ezer milliárd forint), az importé 4,2 milliárd euró (1,4 ezer milliárd forint) volt a második negyedévben.
Az aktívum 43 százaléka a turizmusból, 34 százaléka a szállítási szolgáltatásokból származott. A turizmus exportbevételei 10,1 százalékkal, a szállítási szolgáltatásoké 8,7 százalékkal nőtt, a két ágazat importkiadásainak 5,6 százalékos, illetve 2,2 százalékos növekedésével így 1,726 milliárd euró, illetve 1,551 milliárd euró aktívumot termeltek a második negyedévben.
A szolgáltatásexport 71, az import 76 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. A legfontosabb partner Németország volt, amellyel az összforgalom 19 százaléka bonyolódott le. A második legfontosabb partner, az Egyesült Államok 10 százalékos arányban részesedett a kereskedelemből.
A többlet az európai uniós forgalomban 5,1 százalékkal, 78 millió euróval csökkent a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Az unión kívüli országok esetében 95 millió euróval javult az egyenleg, ez leginkább az amerikai országokkal, ezen belül is az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem eredménye. Az Egyesült Államokkal bonyolított szolgáltatás-külkereskedelem többlete 44 százalékkal, 79 millió euróval nőtt.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások csoportjának 39 százalékos volt a részesedése, ezt követte a szállítási szolgáltatások csoportja 27, és a turizmus 24 százalékkal.
Importnál is az üzleti szolgáltatások részesedése a legkiemelkedőbb, 59 százalékos, a szállítási szolgáltatások 23, a turizmus pedig 13 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Január-júniusban a kivitel értéke 12,4 milliárd euró (4,0 ezer milliárd forint), a behozatalé 8,2 milliárd euró (2,6 ezer milliárd forint) volt. A kivitel értéke 2,9 százalékkal (346 millió euróval), a behozatalé 2,5 százalékkal (195 millió euróval) emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Magyar fejlesztésű AI-szoftver írja át a nemzetközi üzleti világot a vendéglátóiparban
A 100%-ban magyar fejlesztésű Everguest Intelligence AI-szoftver nem csupán egy…
Tovább olvasom >Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Közel 13 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában 2023 első kilenc hónapjában
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >Omnichannel Scale 2024 – Miként maradhatnak versenyképesek a magyar kereskedők?
Mindannyian érezzük, hogy valami nagyon megváltozott a kereskedelemben. A digitális…
Tovább olvasom >Magyar fejlesztésű AI-szoftver írja át a nemzetközi üzleti világot a vendéglátóiparban
A 100%-ban magyar fejlesztésű Everguest Intelligence AI-szoftver nem csupán egy…
Tovább olvasom >