2,3 milliárd euró aktívumot termelt a szolgáltatások külkereskedelme
A szolgáltatások euróban számított exportja 1,4 százalékkal, importja 1,8 százalékkal nőtt az idei második negyedévben az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 2,341 milliárd eurót tett ki, 17 millió euróval nőtt a múlt év azonos időszakához mérve – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az export értéke 6,6 milliárd euró (2,1 ezer milliárd forint), az importé 4,2 milliárd euró (1,4 ezer milliárd forint) volt a második negyedévben.
Az aktívum 43 százaléka a turizmusból, 34 százaléka a szállítási szolgáltatásokból származott. A turizmus exportbevételei 10,1 százalékkal, a szállítási szolgáltatásoké 8,7 százalékkal nőtt, a két ágazat importkiadásainak 5,6 százalékos, illetve 2,2 százalékos növekedésével így 1,726 milliárd euró, illetve 1,551 milliárd euró aktívumot termeltek a második negyedévben.
A szolgáltatásexport 71, az import 76 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. A legfontosabb partner Németország volt, amellyel az összforgalom 19 százaléka bonyolódott le. A második legfontosabb partner, az Egyesült Államok 10 százalékos arányban részesedett a kereskedelemből.
A többlet az európai uniós forgalomban 5,1 százalékkal, 78 millió euróval csökkent a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Az unión kívüli országok esetében 95 millió euróval javult az egyenleg, ez leginkább az amerikai országokkal, ezen belül is az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem eredménye. Az Egyesült Államokkal bonyolított szolgáltatás-külkereskedelem többlete 44 százalékkal, 79 millió euróval nőtt.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások csoportjának 39 százalékos volt a részesedése, ezt követte a szállítási szolgáltatások csoportja 27, és a turizmus 24 százalékkal.
Importnál is az üzleti szolgáltatások részesedése a legkiemelkedőbb, 59 százalékos, a szállítási szolgáltatások 23, a turizmus pedig 13 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Január-júniusban a kivitel értéke 12,4 milliárd euró (4,0 ezer milliárd forint), a behozatalé 8,2 milliárd euró (2,6 ezer milliárd forint) volt. A kivitel értéke 2,9 százalékkal (346 millió euróval), a behozatalé 2,5 százalékkal (195 millió euróval) emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megállapodást kötött a BDPST Group és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.
A BDPST Group portfóliójába tartozó DOME Kft. és a Budapest…
Tovább olvasom >Lángos-luxus a Balatonnál: már 3900 forintba is kerülhet egy sajtos-tejfölös
A klasszikus balatoni lángos egykor filléres retró ételnek számított, 2025…
Tovább olvasom >A belgák 23,7 millió utazást tettek 2024-ben
A belga állampolgárok 2024-ben 23,7 millió külföldi utazást tettek, mintegy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Falusi romantika Budapest szívében: megnyitott a Puli és Juhász pesti csárda a belvárosban
Harcsapaprikás, túrós csusza és aranygaluska – juhászbölcsességgel tálalva, puli-lelkesedéssel fűszerezve.…
Tovább olvasom >Zöldség drágábban, mint hús? – Megfordult a világ az élelmiszerpiacon
Miközben évtizedekkel ezelőtt a zöldség volt az olcsó alternatíva a…
Tovább olvasom >NGM-helyettes államtitkár: még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra
Már több mint 21 ezren vállaltak munkát a Nyári diákmunka…
Tovább olvasom >