2035-ig évente akár 3,2 százalékponttal növelheti az élelmiszer-inflációt a klímaváltozás
Magyarország mezőgazdaságában jelentős változásokra kell számítani a következő évtizedben a klímaváltozás hatására. A Potsdami Éghajlatváltozási Kutatóintézet (PIK) friss tanulmánya szerint az emelkedő átlaghőmérséklet és az extrém időjárási események jelentős inflációs nyomást gyakorolhatnak az élelmiszerárakra, amely 2035-ig évente akár 3,2 százalékponttal is növelheti az élelmiszer-inflációt Magyarországon.

2035-ig szignifikáns inflációnövekedést hozhat a klímaváltozás
A tikkasztó forróság már most is érzékelhető a mindennapokban, az elmúlt napokban néhol már a 40 Celsius fokot is elérte a levegő hőmérséklete. A változó éghajlati viszonyok az egészségügytől a mezőgazdaságig számos területen új kihívásokat teremtenek – írja az Agrárszektor.
Mezőgazdasági adaptáció és stratégia
Az OTP Bank agrárszakértői szerint, bár a kihívások jelentősek, stratégiai tervezéssel és alkalmazkodási intézkedésekkel előny is kovácsolható a helyzetből. Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője szerint a hazai agrárvállalkozók megtalálhatják a módját, hogyan fordíthatják előnyükre a változó éghajlati viszonyokat.
Egyrészt, a melegedő klíma új növényfajták termesztését teszi lehetővé, amelyek korábban nem voltak életképesek Magyarországon. Példaként említhető Zala vármegye, ahol már kivi termesztésével kísérleteznek. Másrészt, az inputanyagokkal való tudatosabb gazdálkodás, a talajvédelmi intézkedések, a precíziós eljárások alkalmazása és az öntözési beruházások is hozzájárulhatnak a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságának növeléséhez.
Források és támogatások
Szabó István kiemelte, hogy az elkövetkező időszakban várhatóan jelentős források érkeznek az agrárszektorba, amelyek elősegíthetik a szükséges beruházásokat. A KAP Stratégiai Terv keretében mintegy 1.500 milliárd forint támogatás áll majd rendelkezésre gazdaságfejlesztési célokra, amelyek az új kihívásoknak megfelelő adaptációs stratégiák megvalósítását célozzák.
A magyar mezőgazdaság jövője így a változó klimatikus feltételek ellenére is biztató lehet, ha a gazdálkodók képesek az új lehetőségeket kihasználni, és ha a támogatási rendszerek megfelelően reagálnak a kihívásokra. Az OTP Agrár ebben is támogatja partnereit, nem csak hitelekkel, hanem az új kihívásoknak megfelelő szaktudással is.
Kapcsolódó cikkeink
Magyarország bízik az AI-ban
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >Meghökkentő párosítás: a kereskedelem és a fenntarthatóság kéz a kézben is járhat
Ha a termelők és a helyi közösségek érdekeit is figyelembe…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszahívja az irodába dolgozóit a Starbucks
Szigorítja a Starbucks a hibrid munkavégzés szabályait: októbertől a vállalat…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >